Vīrushepatīts

Publicēts: 11 10 1999

Vīrushepatīts

Vīrushepatīts ir aknu iekaisums, kura ierosinātājs ir vīruss. Vīrushepatīti atšķiras pēc vīrusu nosaukumiem, inficēšanās ceļiem, saslimšanas smaguma pakāpes un sekām, kuras tas rada.

            Vīrushepatīts A jeb Botkina slimība tiek pārnēsāta ar netīrām rokām, inficētiem pārtikas produktiem un ūdeni. Visbiežāk ar šo vīrusu slimo bērni un pusaudži, sevišķi pavasarī un rudenī. Periods no inficēšanās līdz saslimšanai var ilgt līdz 35 dienām.

            Pirmajā saslimšanas nedēļā paaugstinās temperatūra 370-390, parādās muskuļu sāpes, galvas sāpes. Vēlāk pazeminās apetīte, parādās smaguma sajūta vēdera augšējā daļā. Fekāliju krāsa gaiša, bet urīns tumšs, acu baltumos parādās dzelte.

            Dzelte ir saistīta aknu iekaisumu, kad aknu šūnas nevar pārstrādāt bilirubīnu, un tas nonāk asinīs, nevis zarnās. Dzelte parasti izzūd pēc 7-10 dienām, bet atveseļošanās periods vēl ilgst 7-10 dienas.

 Slimība kopā  ilgst 1-1.5 mēnešus. Slimības ilgums ir atkarīgs no saslimšanas smaguma pakāpes, kā arī no tā, vai ārstēšanās veikta mājas apstākļos vai slimnīcā. Ārstēšanās efektivitāti nosaka:

  • režīms – atteikšanās no smagas fiziskas slodzes, sporta;

  • diēta – atteikšanās no ceptiem , kūpinātiem un skābiem ēdieniem, pastiprināta šķidruma lietošana (saldi morsi, minerālūdens), vitamīni, kā arī vitamīni, kuri aizsargā aknas (Carsils, Esentiale, Hepatofalks).

Ļoti svarīgi pēc slimības vēl 2-6 mēnešus ievērot saudzējošu režīmu un diētu, kā arī atteikties no smaga fiziska darba un darba ar ķīmiskiem preparātiem.

Ja slimnieks, kurš slimo ar hepatītu ārstējas mājas apstākļos, tad ģimenes locekļiem svarīgi būtu ievērot higiēnas prasības – mitrā telpu uzkopšana, atsevišķi trauki, tualetes dezinfekcija. Visbiežāk pacienti izveseļojas un atlabst, vīruss “atstāj” organismu un imunitāte saglabājas uz visu mūžu.

Daudz smagāki ir vīrushepatīti B un C. Tie izsauc daudz smagākus aknu šūnu bojājumus. Nonākot organismā, vīruss reti “atstāj” to. Tāpēc slimības akūtas formas bieži pāriet hroniskā formā. Vīruss periodiski var izsaukt slimības paasinājumu (vājumu, paaugstinātu temperatūru 370-37.20, sāpes zemribu rajonā, dzelti). Nelabvēlīgos apstākļos hroniska hepatīta B un C formas var sekmēt cirozes attīstību.

Inficēšanās iespējas ir tādas pašas kā AIDS vīrusam (vienreizējo medicīnas instrumentu nelietošana, dzimumceļi, orgānu transplantācija, inficēšanās –  dzemdību laikā māte var inficēt bērnu). Inkubācijas periods ilgst no 45 dienām līdz 6 mēnešiem.

Slimības gaita tāda pati kā vīrushepatītam A, tikai ilgstošāka un smagāka. Arī ārstēšana ir līdzīga, bet pēdējā laikā ārstēšanai veiksmīgi tiek izmantoti interferona  preparāti, kuri palīdz organismam “izdzīt” vīrusu.

Pēdējā laikā arī bieži tiek konstatēta vīrushepatīta B un C esamība veseliem cilvēkiem, t.i. vīruss “piezogas” nemanāmi, neizsaucot saslimšanu, bet nelabvēlīgos apstākļos tas izraisa aknu bojājumu.

Vīrushepatīts C ir AIDS līdzgaitnieks jauniešu vidū. Mūsdienās eksistē sekojoši profilakses pasākumi vīrushepatītiem A,B,C:

 Vīrushepatīts A – sanitāri – higiēnisko normu ievērošana, vakcinācija (divkārtēja vakcinācija vienreiz 5 gados).

Vīrushepatīts B – profilakses pasākumi tādi paši kā pret AIDS, vakcinācija (trīskārtēja vakcinācija vienreiz 10 gados).
Amerikā, Latvijā (no 1997. gada) tika ieviesta bezmaksas vakcinācija jaundzimušajiem pret vīrushepatītu B. Pārējiem – maksas.

Vīrushepatīts C – profilakses pasākumi tādi paši kā pret AIDS, vakcīna pagaidām vēl nav atklāta.

Medicīnā vēl pazīstami ir Vīrushepatīti E un δ (delta).





MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.

Iepriekšējais raksts Nākošais raksts


Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.