Osteoporoze

Publicēts: 01 08 2006


Osteoporoze

Kas ir osteoporoze?

Osteoporoze ir skeleta sistēmas saslimšana, ko raksturo kaulu masas samazināšanās. Tās rezultātā noris kaulu mikrostruktūras izmaiņas un bojājumi, izraisot kaulu trauslumu un būtiski palielinot lūzumu risku (rodas tā saucamie netraumatiskie lūzumi). Kaulu struktūras izmaiņas ar vecumu cilvēkam ir dabīgs process. Kaulu masas maksimums cilvēkiem ir vērojams 30 gados, pēc tam notiek tās pakāpeniska pazemināšanās.

Taču, papildus dabiskajiem novecošanas procesiem, daudziem vecāka gadagājuma cilvēkiem ir vērojama priekšlaicīga vai pastiprināta osteoporozes attīstība. Pie riska grupas pieder:

  • pacienti:
    • kuri slimo ar astmu, plaušu saslimšanām, reimatisko artrītu, kuri lielās devās lieto medikamentus, kas satur kortikosteroīdus;
    • ar Kušinga sindromu;
    • ar nieru funkciju traucējumiem, dažiem onkoloģisko slimību veidiem;
    • ar vairogdziedzera patoloģiju, kas saņem masīvu terapiju;
  • cilvēki, kuri lieto pretkrampju preparātus un antikoagulantus;
  • cilvēki, kuri pastiprināti lieto alkoholu;
  • jaunas sievietes, kurām izzudušas menstruācijas, intensīvas sporta slodzes, ķirurģiskas iejaukšanās vai strauja svara zuduma rezultātā, kas nav saņēmušas estrogēnu aizvietotājterapiju;

        Vislielākais osteoporozes risks ir sievietēm pēc 60 gadu vecuma, kurām ir zems estrogēnu līmenis, un kuras nelieto estrogēnu aizvietotājterapiju.

Ne visiem cilvēkiem ar iepriekšminētajām saslimšanām un simptomiem attīstās osteoporoze, taču viņi daudz ātrāk zaudē kaulu struktūras izturību (stiprumu) un tiem būs lielāks risks osteoporozes attīstībai.

Kāpēc nepieciešami kaulu blīvuma mērījumi?

    Vairāk kā 70% iedzīvotāju ir pakļauti osteoporozes attīstības riskam un ar to saistītajiem netraumatiskajiem lūzumiem. Citi kaulu iekšējās struktūras rādītāji - fiziskās aktivitātes pakāpe, neiromuskulārie faktori, dzīvesveids - var tikai netieši raksturot kaulu blīvumu un grūti padodas sistematizācijai. Tāpēc kaulu blīvuma mērījumi ir visefektīvākais un lietderīgākais rādītājs individuāla osteoporozes attīstības riska novērtēšanā pacientam. Diagnosticējot agrīnā stadijā osteoporozi, ārstam ir lielāka iespēja osteoporozes profilakses jomā. Ar mūsdienīgu medikamentu palīdzību (ko apmaksā valsts) var efektīvi palēnināt osteoporozes attīstības procesu un saglabāt cilvēkam aktīvu dzīvesveidu.

Kādas metodes pastāv?

Metodi ar kuru palīdzību tiek mērīts kaulu blīvums sauc par osteodensitometriju. Uz šo brīdi pazīstamākās metodes ir SXA, DEXA, QCT, ultraskaņa. Izmeklējumu tehnika tiek vērtēta pēc mērījumu precizitātes, izejot staram caur kaula trabekulāro daļu – iekšējo kaula slāni. Izmeklējumā tiek izmantots zemas intensitātes (rentgena vai ultraskaņas) stars. Stars iet caur pacientu un izejot tiek fiksēts ar staru uztvērēju. Tiek mērīts uzņemto staru daudzums (starpība starp primāro staru un caur pacientu izlaisto staru). Mērījumu vienība - mg/cm (QTC gadījumā - mg/cm3).  Lūzumu riska robežlīmenis ir – 100-110 mg/cm. Blīvuma rādītājs zem 50 mg/cm – raksturīgs lielākai daļai personu ar muguras skriemeļu lūzumiem.

Starus uzņem ne tikai kaulaudi, bet arī apkārtējie audi (taukaudi, locītavas somiņa utt.). SXA metodē tiek izmantoti iekšējie orientieri bez attēla. DEXA nodrošina divdimensiju attēlu. QCT (kvantitatīvā datortomogrāfijas metode) nodrošina trīsdimensiju attēlu, kā rezultātā stara iziešanas rādītājs caur kaulu ir atdalīts no apkārtējo audu uzņemšanas rādītāja. QCT uz šo brīdi ir pati mūsdienīgākā un informatīvākā metode. Izmeklējums ilgst aptuveni 15 minūtes. Slēdziens tiek izsniegts uzreiz pēc izmeklējuma veikšanas. 

Kādu ķermeņa daļu kaulaudu mērījumi ir visprecīzākie?

Tie ir muguras skriemeļi. Kauliem ir sekojoša struktūra - kompaktā (virspusējā) un iekšējā (trabekulārā) daļa. Osteoporozes process visātrāk skar trabekulāro daļu. Šī skriemeļa daļas masa sastāda 30-35%, bet no centra tālākās daļas (piemēram, plauksta) - 35-50%. Tāpēc izmeklējot tieši muguras skriemeļu blīvumu, osteoporozi var diagnosticēt tās agrīnajā stadijā. Standarta mērījumi iekļauj sevī trīs (jostas) skriemeļu – L1-L2-L3 - mērījumus. Nepieciešamības gadījumā veic mērījumus līdz L5 skriemelim. Atbildē ir dati par katru skriemeli, vidējais rādītājs, kā arī grafiks.

Kas ir indeksi?

Izšķir T - rādītājus un Z - rādītājus (score). T - rādītājs novērtē indivīdu salīdzinot ar vidēji statistisko rādītāju, kas raksturīgs visiem viena dzimuma pārstāvjiem, Z - rādītājs - salīdzinot ar viena vecuma cilvēkiem.

Pasaules Veselības Organizācija ir noteikusi sekojošas kategorijas, ņemot par pamatu kaulu blīvumu baltajām sievietēm:

  • Normāls kauls - Т-rādītājs ir lielāks -1;
  • Osteopēnija – (masa ir mazāka par blīvumu) Т-rādītājs ir robežās no -1 līdz -2.5;
  • Osteoporoze – Т-rādītājs ir mazāks par -2.5.

 

        Medicīniskā firma “Dziedniecība” (MFD) – viena no pirmajām Latvijā piedāvā iedzīvotājiem un ārstiem QCT. Sīkāka informācija - www.mfd.lv






MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.

Iepriekšējais raksts Nākošais raksts


Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.