Kas ir zobakmens un kā ar to cīnīties

Publicēts: 24 05 1998

Kas ir zobakmens un kā ar to cīnīties

Zobakmens sastāv no cietiem minerālu nogulsnējumiem brūnā krāsā - no gaiši brūna līdz samērā tumši brūnam. Šie cietie aplikumi rodas no mīkstiem aplikumiem, kas parādās uz zobiem, ja tos netīra, to sastāvā ir kalcijs, magnijs, fosfors u.c. no barības vielām, kā arī no siekalām. Zobakmens var veidoties pastiprināti, ja ir nesabalansēts uzturs, pastiprināta siekalu izdale, ja netīra zobus, neievēro mutes higiēnu. Ja netīra zobus, zobakmens var rasties jau 2 nedēļu laikā. Ir arī dažas antibiotikas, kas pastiprina zobakmens veidošanos. Ļoti stipri zobakmens veidojas smēķētājiem (nikotīna ietekmē). Izšķir virssmaganu un zemsmaganu zobakmeni. To, ko mēs redzam uz zobiem, ir virssmaganu zobakmens; tā ietekmē var rasties smaganu asiņošana, sevišķi tīrot zobus, gesigivīts, kā arī kariesu veicinošs faktors. Zemsmaganu zobakmens ir paradontozes attīstības cēlonis.

Zobakmeni var likvidēt stomatologs ar dažādu instrumentu palīdzību.

Svarīgākais faktors zobakmens profilaksē ir pareizi un regulāri tīrīt zobus. Tagad ir iespējams iegādāties modernas zobu birstītes, kurām ir dažāds saru garums, un kustīga galviņa, ar kuras palīdzību var piekļūt grūti pieejamām vietām mutes dobumā. Zobu birstīti jānomaina vienu reizi 3 mēnešos. Zobu birstītes ir mīkstas, vidēji cietas un cietas. Kāda zobu birstīte ir labāk piemērota jums, pateiks zobārsts, ņemot vērā smaganu un zobu stāvokli.

Bērniem ir mīkstās zobu birstītes. Jo agrāk bērnu iemāca tīrīt zobus, jo labāk - tas ir drošs līdzeklis kariesa profilaksei.

Zobus jātīra no rīta pēc brokastīm un vakarā pirms gulētiešanas.

Sākumā tīra augšžokli, sākot no zobu ārpuses, tad - iekšpusē. Vispirms iztīra sānu zobus, pēc tam - priekšējos zobus. Zobi augšžoklī jātīra no augšas uz leju.

Apakšžokli tīra tādā pašā secībā, tikai zobu birstīti virza no lejas uz augšu. Katra "sektora" tīrīšanas ilgums ir vismaz 10 reizes vienā virzienā.

Zobi jātīra ļoti rūpīgi, jo zobakmens visātrāk rodas zobu birstītei grūti pieejamās vietās. Tāda vieta ir augšžokļa iekšējā mala.

Var izmantot arī zobu diegus, tos var lietot pēc katras ēdienreizes.

Zobu aplikumu labi notīra svaigi augļi un saknes, piemēram, āboli, burkāni, kāposti u.c. Sevišķi tas ieteicams bērniem, kuri vēl zobus netīra.

Var ieteikt arī košļājamo gumiju, bet, ja ir daudz plombētu zobu, tad labāk no tās atteikties.

Ir zināmi iebildumi pret zobu pastas lietošanu ar balinošu ietekmi. Tie zobakmeni nenoņem, bet dažreiz bojā zobu emalju. Vajadzētu lietot zobu pastu, kas satur fluoru un kura der visiem ģimenes locekļiem.

Pēc zobakmens noņemšanas dažreiz jūt diskomfortu, pastiprinātu jūtīgumu. Šajos gadījumos būtu ieteicams mutes dobumu skalot vairākas reizes dienā ar kumelīšu vai šalfeja novārījumu. To pagatavo, vienu ēdamkaroti drogas aplejot ar 1 glāzi verdoša ūdens - pēc 20 minūtēm šķidrums ir gatavs skalošanai. Šo procedūru atkārto vairākas dienas pēc kārtas.

Lai būtu skaisti un veseli zobi, jāievēro mutes dobuma higiēna, visu gadu jāēd svaigi augļi un saknes, katru pusgadu jāapmeklē savs zobārsts.





MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.

Iepriekšējais raksts Nākošais raksts


Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.