Cīņa pret vīrusu nedrīkst radīt hronisko slimnieku veselības pasliktināšanos

Publicēts: 22 03 2020

Cīņa pret vīrusa izplatīšanos nedrīkst radīt citas cilvēku veselību, pat dzīvību apdraudošas sekas. Valstī ir noteikta ārkārtas situācija, valda stress un satraukums, runājam tikai par jauno un nepazīstamo Covid-19. Tomēr tieši tagad ir būtiski atcerēties, ka līdzās vīrusam vēl aizvien pastāv citas slimības un attiecīgi arī hroniskie slimnieki.

 

Tādēļ Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizāciju SUSTENTO, kas pārstāv cilvēkus ar hroniskām slimībām, satrauc plānotie ierobežojumi veselības aprūpē, kuri ievērojami sašaurinās pakalpojumu klāstu, ko savā ikdienā izmanto šie pacienti.

 

“Cilvēki jau tā atrodas sociālā izolācijā, ir satraukti. Ja viņi nevarēs doties pie sev nepieciešamajiem speciālistiem, veikt regulāros izmeklējumus, tostarp - laboratoriskos, saņemt aprūpi mājās, kādu šobrīd saņem, piemēram, ar smagām onkoloģijas diagnozēm sirgstošie, sekas būs ļoti smagas un ilgstošas,” uzsver organizācijas politikas koordinatore Iveta Neimane. “Šis ir laiks, kad speciālistu pieejamībai tieši otrādi būtu jābūt vēl lielākai, lai hroniski slimie pacienti lieki nevērstos pie sava ģimenes ārsta, kas tagad pieņem tikai akūtos pacientus, bet varētu vadīt savas hroniskās slimības gaitu sasaistē ar speciālistu.  Hroniski slimi cilvēki ir īpaša riska grupa. Viņi savas zemās imunitātes dēļ var saslimt vieglāk un slimot smagāk.”

 

Šis ir īstais laiks, kad iespējams sākt izmantot arī attālinātos ārstniecības pakalpojumus, piemēram, konsultācijas. Tāpēc valstij beidzot būtu jārada uzskaites un apmaksas mehānisms, lai šie pakalpojumi kļūtu par daļu no ikdienas ārstniecības procesa.

 

Tas attiecas arī uz rahabilitācijas pasākumiem. Ja šobrīd ārkārtas situācijas dēļ cilvēks nevar saņemt rehabilitācijas pakalpojumus, piemēram, pēc insulta vai traumas, viņš, visticamāk, iegūs invaliditāti uz visu mūžu un valstij būs jāsedz viņam visas ar invaliditāti saistītās izmaksas. Tāpēc aicinām veselības nozares vadību rūpīgi izsvērt, vai ambulatoro veselības pakalpojumu un rehabilitācijas ierobežošana ārkārtas situācijā neradīs daudz smagākas sekas un slogu valsts budžetam jau tuvākajā nākotnē, lai pēc ārkārtas situācijas cilvēki nebūtu padziļinājuši savu hronisko slimību vai pat ieguvuši invaliditāti.

 

Mēs esam lepni par mūsu valsts atbildīgo amatpersonu rīcību Covid -19 krīzes risināšanā, un aicinām tikpat atbildīgi izvērtēt lēmumus par ambulatorās aprūpes pakalpojumu saņemšanu ārkārtas stāvokļa laikā.


MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.

Iepriekšējais raksts Nākošais raksts


Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.