Sievietes cikls

Publicēts: 25 11 2009

Ikviena sieviete agrāk vai vēlāk pusaudzes gados saskaras ar „TĀM” dienām – ar menstruācijām jeb mēnešreizēm. Pirmās mēnešreizes iezīmē posmu, kad meitene pārvēršas par sievieti un sākas viņas dzīves reproduktīvā fāze jeb spēja iznēsāt un laist pasaulē bērnu. Sievietes organisms šādai iespējamai grūtniecībai sagatavojas cikliski. Šo ciklisko procesu tad arī sauc par menstruālo ciklu.

Menstruālais cikls ir sievietē ģenētiski iekodēts bioritms, kas ir saistīts ar sievietes hormonu – estrogēnu un progesterona – izmaiņām organismā. Pieņemts uzskatīt, ka normāls menstruālais cikls – no iepriekšējo mēnešreižu pirmās dienas līdz nākamo mēnešreižu pirmajai dienai — ir no 21 līdz 35 dienām, bet vidēji 28 dienas.

Tātad menstruālā cikla pirmā diena sakrīt ar pirmo mēnešreižu dienu. Menstruācijas parasti ilgst vidēji 2-7 dienas. Pēc septītās dienas asiņošana vai smērēšanās vairs nedrīkstētu būt. Izņēmums varētu būt vien gadījumi, kad sievietes kā kontracepcijas metodi izmanto spirāli, taču arī tad, asiņošanai turpinoties pēc septītās mēnešreižu dienas, vajadzētu doties pie speciālista.

Kad mēnešreizes tuvojas beigām, dzemdes kakls aizveras un to piepilda biezs „gļotu korķis” – iestājas cikla neauglīgā fāze. Katrai sievietei šo neauglīgo dienu skaits ir atšķirīgs. Paralēli pēc mēnešreižu beigām sievietes olnīcā tiek izvēlēta viena olšūna, kuras folikuls ļoti strauji sāk attīstīties un jau pēc piecām, sešām dienām ir gatavs pārplīst, lai izmestu olšūnu. Šajā brīdī atveras arī dzemdes kakls un izdalās biezais „gļotu korķis” un tā vietā nāk auglīgās gļotas. Šajā brīdī ir radīti visi priekšnoteikumi, lai varētu sākties cikla kulminācija jeb ovulācija, kad olšūna tiek iesūkta olvados un 12 stundas paliek apaugļoties spējīga ar spermatozoīdiem, kas pēc „gļotu korķa” izvadīšanas ir spējuši iekļūt dzemdes kaklā. Parasti ovulācija notiek 14 dienas pirms nākošās menstruācijas sākuma. Tātad, ja sievietes cikls ir 28 dienas garš, ovulācija sāksies cikla vidū (no mēnešreižu sākuma 14.dienā). Ja cikls ir īsāks, tad ovulācija varētu sākties 10-12.cikla dienā. Ja cikls ir garāks, ovulācija var iestāties 18. un pat 20.dienā. Mūsdienās ikviena sieviete var iegādāties arī ovulācijas testus, kas, vadoties pēc konkrēta hormona līmeņa, palīdz noteikt ovulācijas laiku un to, kad pastāv vislielākā iespēja palikt stāvoklī.

Pēc olšūnas atdalīšanās no olnīcas sievietes hormons progesterons aptur jebkuru tālāku ovulāciju, biezina gļotas, kas noslēgs dzemdi, un būvē dzemdes sieniņu (endometriju), kas būs gatava uzņemt un pabarot bērniņu, ja tas tiks ieņemts. Vai ieņemšana ir notikusi vai nē, nosaka tas, vai pārim ir bijis sekss cikla auglīgajā fāzē, kā arī citi dziļi individuāli apstākļi.

Līdz ar ovulāciju pamazām sāk izžūt auglīgās gļotas un sāk veidoties gļotu korķis, lai noslēgtu dzemdi. Līdz šim punktam visi cikli ir vienādi:

  • Ja ovulācijas laikā olšūna ir apaugļota jeb notikusi bērniņa ieņemšana, turpmākās dienas notiek strauja bērniņa šūnu dalīšanās un virzīšanās pa olvadiem uz dzemdei, kurā pēc nedēļas tam būtu jābūt piestiprinājušamies pie dzemdes sienas un jāsūta signāli, lai nesāktos kārtējās mēnešreizes.  
  • Ja bērniņa ieņemšana nav notikusi, sievietes organisms nobriest nākamajām mēnešreizēm, kuru laikā līdz ar asinīm tiek izvadīta arī neizmantotā dzemdes sieniņa. Un sākas jauns cikls.

Menstruācijas parasti meitenēm sākas 10-14 gadu vecumā. Šis ir arī laiks, kad vecākiem vajadzētu ar meitu pārrunāt visus ar menstruācijā saistītos jautājumus. Ja meitenei mēnešreizes vēl nav sākušās pēc 16 gadu vecuma, būtu ieteicams vērsties pie ginekologa un endokrinologa. 

Menstruācijas sievietei ilgst līdz brīdim, kad viņai iestājas menopauze, kas parasti ir ap 50 gadu vecumu. Menstruālais cikls tiek pārtraukts tikai uz grūtniecības un bērna zīdīšanas laiku.


Kas ir PMS?

Bieži, runājot par sievietes ciklu, tiek pieminēts, tā saucamais, PMS jeb premenstruālais sindroms. Vienai sievietei tas ir stiprāk izteikts, citai mazāk. Ja sieviete savā būtībā ir nervoza, tad arī PMS viņai būs spēcīgāk izteikts. Tomēr kopumā PMS ir saistība ar sievietes hormonu estrogēna un progesterona attiecībām. Abi šie hormoni atbild par šķidruma uzkrāšanos un izvadīšanu no organisma. Ja estrogēns izraisa sāls un ūdens uzkrāšanos organismā, tad progesterons nodrošina šķidruma izvadīšanu. Parasti cikla otrajā pusē, īsi pirms mēnešreizēm šie abi hormoni tiek izstrādāti vairāk nekā pārējā cikla laikā, turklāt progesteronam ir tendence ņemt virsroku pār estrogēnu. Šajā brīdī sieviete kļūst daudz jūtīgāka un aizkaitināmāka, turklāt mainās arī fiziskā pašsajūta.  


Menstruāciju stiprums, iespēja to regulēt

Ļoti bieži sievietes sūdzas par to, ka viņām ir ļoti stipra asiņošana mēnešreižu laikā. Šādos gadījumos noteikti vajadzētu vērsties pie ginekologa un censties šo jautājumu risināt. Kopumā to, cik stipras būs mēnešreizes, nosaka iedzimtība, bet to ietekmē arī pielietotā kontracepcijas metode. Piemēram, ja sieviete lieto spirāli, asiņošana var būt spēcīgāka un ilgāka. Lietojot orālos kontraceptīvus savukārt asiņošana var būt niecīgāka.

Faktiski speciālisti regulēt ciklu ar hormonālo terapiju iesaka vien gadījumos, kad tiešām ir kāda novirze no normas vai sievietei mēnešreizes sagādā patiesu diskomfortu. Pēdējos gados daudz dzirdēts par to, ka sievietes cenšas regulēt ciklu tā, lai piemēram, vasarā mēnešreizes būtu tikai vienu reizi trijos mēnešos. To var panākt, sākot dzert hormonālās tabletes cikla pirmajā dienā un pēc viena iepakojuma izbeigšanās sākt dzert nākamo. Lai gan par to tiek daudz diskutēts, tiek uzskatīts, ka vienu reizi šādi var rīkoties, nekādā gadījumā – regulāri. Endokrinologi vispār uzskata, ka ar hormoniem labāk vajag palikt uz Jūs, tāpēc jo mazāk tos cenšas regulēt vai mainīt, jo labāk.


Sekss menstruāciju laikā

Visbiežāk jaunām meitenēm rodas jautājums, vai mēnešreižu laikā drīkst nodarboties ar seksu. Oficiālā versija ir, ka mēnešreižu laikā nedrīkst vai nav ieteicams nodarboties ar seksu, jo menstruāciju laikā sievietes organismā var pastiprināti iekļūt infekcijas, jo vīrieša loceklis nav sterils.

Tāpat bieži izskan jautājums, vai nodarbojoties ar seksu mēnešreižu laikā, var palikt stāvoklī. Principā grūtniecībai nevajadzētu iestāties, tomēr ir aprakstīti gadījumi, kad grūtniecība tomēr ir iestājusies tieši pēc seksa mēnešreižu laikā. Tas, protams, nav bieži, bet iespējamība pastāv.


Konsultēja ginekoloģe Viktorija Reznika-Martova, MFD Sieviešu veselības centrs Vita, S.Eizenšteina iela 23, Rīga 


MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.

Nākošais raksts


Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.