Dr. med. Inta Freimane par «Atmiņas kabinetu»

Publicēts: 13 06 2016

MFD Veselības centrā «Pārdaugava» ir izveidots Atmiņas novērtēšanas kabinets, kurā detalizēti izvērtē atmiņas funkciju traucējumus, lai izvairītos no progresējošām smadzeņu slimībām. Kā tas notiek, stāsta neiroloģe Dr. Med. Inta Freimane.


«Demence nav vecuma norma.»


Fakti:

  • Latvijā nav precīzas statistikas, bet pasaulē ar demenci (plānprātību) slimo apmēram 47 miljoni cilvēku. Tā kā uzlabojas dzīves kvalitāte, dzīvildze pieaug, šis skaitlis nepielūdzami palielinās. Statistiķi lēš, ka ap 2030.gadu demence varētu skart apmēram 75,5 miljonus cilvēku.
  • Atmiņas funkciju traucējumu slimību kontekstā lauvas tiesa pieder Alcheimera slimībai– ap 60 –70%. Tipiskās izpausmes: atmiņas traucējumi, grūtības orientēties telpā un laikā, uzvedības traucējumi –depresija, aizkaitināmība, apātija, nemiers, trauksme. Otrajā vietā ierindojas pēcinsultu demences– ap 15– 30%, to galvenais simptoms ir atmiņas pavājināšanās.
  • Demences ārstēšanai nepieciešami lieli ekonomiskie resursi, piemēram, Amerikā tam tērē ap 604 miljardiem dolāru gadā. Latvijā šie medikamenti tiek kompensēti tikai daļēji. Izveidojot datu bāzi, varētu pierādīt, ka arī Latvijā šo slimnieku ir daudz. Tas ļautu paplašināt pacientu ārstēšanas iespējas un uzlabot dzīves kvalitāti.

Svarīgi:

  • Demence nav normāla novecošanās daļa, tā ir slimība. Aktuāla ir sabiedrības un piederīgo izglītošana, jo daudzi to nesaprot, ka slimība progresē un cilvēkam ir vajadzīga palīdzība.
  • Demenci vajadzētu diagnosticēt agrīni, kamēr vēl var sniegt efektīvu palīdzību.

Kāpēc ir izveidots atmiņas kabinets? 

Atmiņas novērtēšanas kabinetā var griezties cilvēki ar sūdzībām par atmiņas, domāšanas un spriestspējas traucējumiem. Viegla aizmāršība gadu gaitā var rasties katram, tomēr ir svarīgi atšķirt, vai tas ir normāls novecošanas process vai ir vērojami demences simptomi. Mūsu galvenais uzdevums ir pēc iespējas agrīnāk novērtēt atmiņas traucējumus, kas var signalizēt par slimību attīstību, piemēram, Alcheimera slimību u.c. Jo agrāk mēs tos atklājam, jo labāk varam palīdzēt, lai aizkavētu atmiņas, ikdienas iemaņu un aktivitāšu pavājināšanos. Demence progresējot kļūst ļoti apgrūtinoša gan pašam slimniekam, gan piederīgiem, gan sabiedrībai. Ir svarīgi saprast, ka demence nav vecuma norma, bet gan slimība. Mūsu sabiedrībā daudzas lietas noraksta uz vecuma un citu slimību rēķina.  

 

Kā notiek izmeklēšana?

Tā ietver sūdzību analīzi, neiroloģisko apskati, detalizētu mentālo funkciju izvērtēšanu, kam izmantojam neiropsiholoģiskos testus. Lai novērtētu vispārējo veselības stāvokli un iespējamos riska faktorus, papildus nozīmējam laboratoriskos izmeklējumus, kā arī specifiskus radioloģiskos izmeklējumus, piemēram, magnētisko rezonansi galvai. Ja nepieciešams, piesaistām arī citus speciālistus, lai noteiktu atmiņas funkciju traucējumu iemeslus un uzsāktu atbilstošu ārstēšanu. Ja šo slimību atklāj agrīni, mēs varam to nobremzēt un atgriezt slimniekus sociālā dzīvē, lai viņi var paši sevi aprūpēt un dzīvot cieņpilnu dzīvi.

  

Kad vajadzētu sākt satraukties par atmiņas traucējumiem?

Vairāk pēc 60 –65, tomēr, ja pēc 50 gadu vecuma parādās atmiņas traucējumi, biežas aizmiršanas epizodes, piemēram, aizmirstas tuvu radinieku dzimšanas dienas, runājot pazūd domu pavediens, ir grūti pieņemt lēmumus, plānot dienas gaitu, ieteicams griezties pie speciālista agrāk. 

 

Vai ir nepieciešams ģimenes ārsta norīkojums?

Nē, jo tā ir maksas vizīte, ko apmaksā arī veselības apdrošināšanas polises. Var nākt arī ar ģimenes ārsta norīkojumu, tad jau ir skaidrāk zināms, kāpēc ģimenes ārsts pacientu sūta pie neirologa.  


Ieklausies vērīgāk!

Gados veci cilvēki, kuri dzīvo vieni, ir ļoti labi iemanījušies slēpt atmiņas traucējumus, iemācījušies ar tiem sadzīvot. Sastopoties pa retam, viņi ir ļoti adekvāti un nerada nekādas aizdomas, bet, kad sāk uzdot konkrētus jautājumus, piemēram, ko tu ēdi brokastīs, vai kā sauc mūsu prezidentu, atklājas patiesā aina. Nevajadzētu klausīties atrunās, bet gan aizvest viņus pārbaudīties un uzsākt ārstēšanu, kamēr slimība nav radījusi neatgriezeniskas sekas. 


 Žurnāls «Veselība». Jūnijs 2016


MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.

Iepriekšējais raksts Nākošais raksts


Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.