VADDA: Veselības ministrijai ir jāuzlabo sadarbība ar nozares pārstāvjiem un jānodrošina prognozējama valsts kvotu sistēma

Publicēts: 05 11 2015


 

 preses relīze


Veselības ministrijai ir jāuzlabo sadarbība ar nozares pārstāvjiem, lai piesaistītu papildu finanšu resursus un kopā strādātu pie jaunām reformām. Tāpat kritiski svarīgi jau šobrīd ir palielināt efektivitāti valsts slimnīcās, novērst dubulto analīžu veikšanu un nodrošināt informatīvo sistēmu savietojamību. Veselības ministrijai beidzot ir jāpanāk, lai šis kļūtu par pēdējo gadu, kad tā noslēgumā nav skaidrības par kvotu sadalījumu nākamajam gadam.

 

Latvijas privātās veselības aprūpes iestādes ilgstoši subsidē valsts garantēto veselības pakalpojumu nodrošināšanu Latvijas iedzīvotājiem, tajā skaitā šā gada pirmajos sešos mēnešos privātais sektors jau ir dotējis valsti par gandrīz 2 miljoniem eiro*. Kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas privātās slimnīcas, poliklīnikas un citi veselības aprūpes centri katru gadu sniedz valsts garantētos medicīnas pakalpojumus, pilnībā nesaņemot par to paredzēto finansējumu no valsts budžeta. Ik gadu veselības jomā sniegto medicīnas pakalpojumu skaits iedzīvotājiem pārsniedz valsts budžetā paredzēto apjomu un veidojas tā dēvētā kvotu pārstrāde.

 

Veselības aprūpes un darba devēju asociācijas (VADDA) valdes priekšsēdētājs Māris Rēvalds: «Katastrofāls finansējuma trūkums ir veselības nozares lāsts jau kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas. Tas kavē inovāciju ienākšanu nozarē un mudina daudzus jaunos speciālistus doties strādāt uz ārzemēm. Lielu daļu sloga gadu no gada uz saviem pleciem nākas uzņemties privātajam sektoram, subsidējot valsts budžetu. Salīdzinoši varam teikt, ka šā gada pirmajā pusgadā privātais sektors ir subsidējis veselības budžetu gandrīz 2 miljonus eiro apjomā, par ko varētu, piemēram, veikt sirds asinsvadu sistēmas funkcionālos izmeklējumus gandrīz 210 tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju. Uzskatu, ka finansējuma piešķiršanai nozarē jākļūst stabilai un paredzamai, nevis gadu no gada jāzīlē, vai iedzīvotājiem svarīgiem medicīnas pakalpojumiem tiks piešķirta budžeta nauda vai arī šie pakalpojumi privātajam sektoram būs jāfinansē no saviem līdzekļiem.»


2015. gada pirmajā pusgadā iedzīvotāju pieprasītākie pakalpojumi, kur veidojās kvotu pārstrāde, bija rentgenoloģijas pakalpojumi, sirds asinsvadu sistēmas funkcionālie izmeklējumi (elektrokardiogrammas, veloergometrija, ehokardiogrāfija, holters), datortomogrāfija, ultrasonogrāfija, kodolmagnētiskā rezonanse, endoskopija, doplerogrāfija un staru terapija. Gan privātais sektors, gan valsts slimnīcas šos pakalpojumus nodrošina par vienādu cenu, pēc valsts noteiktā cenrāža.


«Ir skaidrs, ka nozarē nepieciešami radikāli uzlabojumi, tostarp nepieciešams atjaunot diskusiju par atbilstošu finansējumu veselības nozarei nākamā gada budžetā, tajā skaitā arī par veselības apdrošināšanas sistēmas ieviešanas iespējām. Vienam no būtiskiem nozares reformas elementiem ir jābūt efektivitātes palielināšanai valsts veselības sektorā un dubulto izmeklējumu veikšanas novēršanai slimnīcās, kā arī straujākai informācijas sistēmu savietojamības nodrošināšanai. Kā piemērs valsts slimnīcām šajā ziņā ir privātās veselības aprūpes iestādes, kurās e-veselības projekti jau šobrīd strādā, tādejādi izvairoties no dubultiem izmeklējumiem un nelietderīgas līdzekļu tērēšanas,» norāda VADDA valdes loceklis Māris Andersons.


Privātajām medicīnas iestādēm Latvijā ir būtiska loma veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanā – tajās šobrīd strādā vairāk nekā 50% veselības aprūpē nodarbināto ārstniecības personu. Tostarp ambulatorajā jomā privāto veselības iestāžu īpatsvars Latvijā pārsniedz 80%, savukārt no stacionārajām gandrīz trešā daļa ir privātās veselības iestādes**. Pateicoties privātajiem veselības aprūpes uzņēmumiem, Latvijā tiek nodrošināta plašāka veselības pakalpojumu pieejamība – ārstniecība ir pieejama reģionos un vietās, kur valsts to savādāk nespētu nodrošināt.


Tieši privātie uzņēmumi iedzīvotājiem sniedz lielāko daļu veselības aprūpes pakalpojumu tādās būtiskās jomās kā primārā veselības aprūpe (piemēram, ģimenes ārsti, zobārstniecība), sekundārā ambulatorā veselības aprūpe (jo īpaši laboratorijas diagnostika), vizuālā diagnostika (piemēram, magnētiskā rezonanse, datortomogrāfija, mamogrāfija, rentgens, ultrasonogrāfija), vēža savlaicīgas atklāšanas jomā (mobilā un stacionārā mamogrāfija, dzemdes kakla vēža skrīnings), hemodialīzes centri u. c.


Privātās veselības aprūpes iestādes virknē jomu nodrošina dažādus Latvijā unikālus veselības aprūpes pakalpojumus, piemēram, mamogrāfiju ar tomosintēzi, scintigrāfiju, 3,0T magnētisko rezonansi, endovazālo vēnu ķirurģiju, litotripsiju, mikroķirurģiju u. c. Tāpēc šajās jomās jo īpaši svarīgi ir nodrošināt valsts apmaksāto kvotu pieejamību privātajā sektorā, lai tās būtu pieejamas visai sabiedrībai.


###


Par VADDA

Veselības aprūpes un darba devēju asociācija (VADDA) ir dibināta 1996. gadā ar mērķi veicināt Latvijas veselības aprūpes sektora attīstību un pārstāvēt veselības nozarē strādājošo uzņēmumu intereses. VADDA šobrīd visā Latvijā pārstāv 60 biedrus, tostarp visas lielākās privātās daudzprofila ambulatorās iestādes. Tajā skaitā Dziedniecība, Veselības centrs 4, Medicīnas sabiedrība ARS, E.Gulbja laboratorija, Latvijas Jūras medicīnas centrs, Latvijas Plastiskās, rekonstruktīvās un mikroķirurģijas centrs, Gremošanas slimību centrs GASTRO, Latvijas – Amerikas acu centrs, Ādažu privātslimnīca, Veselības Centru apvienība, Vizuālā diagnostika. VADDA ir Latvijas Darba devēju konfederācijas un Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras biedre, kā arī Nozares trīspusējās padomes un Veselības aprūpes konsultatīvās padomes dalībniece.

 

*Nacionālā Veselības dienesta pārskats par noslēgtajiem līgumiem un veikto darba apjomu sekundārajā ambulatorajā veselības aprūpē (SAVA) 2015. gada 6 mēnešos.

 

**Avots: Slimību profilakses un kontroles centrs.


MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.

Iepriekšējais raksts Nākošais raksts


Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.