Gatavojoties kļūt par māti: zobārsta apmeklējumu nozīme pirms grūtniecības
Publicēts: 10 04 2024
Bērna plānošana ir brīnišķīgs ceļojums, kas piepildīts ar prieku un satraukumu. Plānojot bērnu, ir svarīgi ņemt vērā visus savas veselības aspektus, tostarp zobu veselību. Daudzi var neapzināties ietekmi, kāda mutes dobuma veselībai var būt uz grūtniecības gaitu. Mēs pastāstīsim, kāpēc zobārsta vizītes ieplānošana pirms grūtniecības ir ļoti svarīga gan mātei, gan mazulim.
Hormonālās izmaiņas un mutes veselība:
Grūtniecība sievietes ķermenī izraisa būtiskas hormonālas izmaiņas, kas var dažādos veidos ietekmēt mutes veselību. Paaugstināts progesterona un estrogēna līmenis var izraisīt paaugstinātu jutību, smaganu iekaisumu un paaugstinātu gingivīta vai smaganu slimību risku. Ja šīs slimības netiek laicīgi ārstētas, tās var ietekmēt augļa attīstību.
Grūtniecības komplikāciju novēršana:
Pētījumi (1) ir parādījuši saistību starp sliktu mātes mutes veselību un nelabvēlīgiem grūtniecības iznākumiem. Jo īpaši neārstētas smaganu slimības ir saistītas ar priekšlaicīgām dzemdībām, zemu jaundzimušā svaru un preeklampsiju (2). Risinot visas esošās zobu problēmas vēl plānojot grūtniecību, sievietes var samazināt šo komplikāciju risku un veicināt veselīgāku grūtniecību.
Droša zobu kopšana grūtniecības laikā:
Dažas sievietes grūtniecības laikā var izvairīties meklēt zobu ārstēšanu, jo raizējas par iespējamo risku bērnam. Tomēr ikdienas zobu kopšana, tostarp higiēna, plombēšana un citas nepieciešamās procedūras, parasti tiek uzskatīta par drošu grūtniecības laikā, īpaši otrajā trimestrī. Kvalificēti zobārsti var veikt piesardzības pasākumus, lai nodrošinātu gan mātes, gan mazuļa komfortu un drošību zobārstniecības procedūru laikā.
Mutes baktēriju pārnešanas novēršana:
Topošajām māmiņām ar neārstētām zobu problēmām, piemēram, kariesu vai smaganu slimībām, var būt kaitīgas mutes baktērijas, kuras var pārnest jaundzimušajiem. Pētījumi (3) liecina par saistību starp mātes mutes dobuma baktērijām un paaugstinātu agrīnu kariesa risku zīdaiņiem. Risinot mutes veselības problēmas pirms grūtniecības, sievietes var samazināt iespēju, ka šīs baktērijas tiks nodotas saviem mazuļiem.
Vispārējās labklājības veicināšana:
Labas mutes dobuma veselības uzturēšana ir svarīga ne tikai grūtniecības iznākumam, bet arī mātes un bērna vispārējai labklājībai. Slikta mutes dobuma veselība ir saistīta ar paaugstinātu sistēmisku slimību, piemēram, diabēta, sirds un asinsvadu slimību un elpceļu infekciju risku. Piešķirot prioritāti zobu aprūpei pirms grūtniecības, sievietes var aizsargāt savu un savu bērnu veselību.
Uzsākot šo aizraujošo dzīves posmu, ir svarīgi likt pamatus veselīgam sākumam, un tas ietver arī zobu veselības prioritāšu noteikšanu. Pirms mazuļa ieņemšanas ieplānojiet visaptverošu zobu pārbaudi un zobu higiēnu, lai atrisinātu visas esošās zobu problēmas un nodrošinātu optimālu mutes dobuma veselību jums un jūsu mazulim. Jūsu zobārsts var sniegt personalizētus norādījumus par mutes dobuma higiēnas uzturēšanu grūtniecības laikā un pēc tam, radot pamatu veselīgam smaidam visa mūža garumā.
Mazuļa gaidīšanas laiks ir piepildīts ar iecerēm un prieku, un ir svarīgi veikt proaktīvas darbības, lai nodrošinātu veselīgu grūtniecību un dzemdības. Nosakot par prioritāti zobārsta apmeklējumus pirms mazuļa ieņemšanas, sievietes var risināt jebkādas mutes veselības problēmas un samazināt grūtniecības komplikāciju risku. Atcerieties, ka veselīgs smaids ir ne tikai labsajūtas atspoguļojums, bet arī dāvana, ko varat nodot savam bērnam. Speriet pirmo soli ceļā uz veselīgu grūtniecību, ieplānojot zobārsta vizīti jau šodien. Tavs smaids un mazulis tev pateiks paldies.
MFD Sieviešu veselības centra „Vita” filiāles Rīgā
MFD Veselības grupas zobārstniecības klīnikas Rīgā
http://www.mfd.lv/zobarstnieciba
____________________
(1) Han, Y. W. (2011). Oral health and adverse pregnancy outcomes–what’s next?. Journal of dental research, 90(3), 289-293.
(2) Davenport, E. S., Williams, C. E. C. S., Sterne, J. A. C., Murad, S., Sivapathasundram, V., & Curtis, M. A. (2002). Maternal periodontal disease and preterm low birthweight: case-control study. Journal of dental research, 81(5), 313-318.
(3) Chaffee, B. W., Gansky, S. A., Weintraub, J. A., Featherstone, J. D. B., & Ramos-Gomez, F. J. (2014). Maternal oral bacterial levels predict early childhood caries development. Journal of dental research, 93(3), 238-244.
MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.