Esi vesels! Seko mums:

Pilna asins aina

Asins analīžu rezultātus skaidrojošais ceļvedis.


Viens no būtiskākajiem mūsdienu medicīnas sasniegumiem ir detalizēta asins analīzes veikšana kā standarta izmeklējums, lai izvērtētu cilvēka ķermeņa patieso veselības pakāpi.

 

Asins analīžu rezultāti atspoguļo norises cilvēka organismā. Saņemot analīžu rezultātus ārsti novērtē kā funkcionē dažādi orgāni (piem. aknas, vairogdziedzeris u.c.), kā noris vielmaiņas procesi un izvērtē dažādu slimību marķieru datus.

 

Analīžu atbildēs tiek norādīti pacienta asins sastāva rezultāti un references rādītāji (t.i. vispārpieņemti vesela cilvēka normas rādītāji).

 

Asins analīžu rezultāti var apstiprināt, ka pacienta labsajūta ir objektīvi pamatota un tā ķermenī slēpti nerosās slimību ierosinātāji, vai tieši otrādi – sniegt atbildi kādus medikamentus vai uztura bagātinātājus ieteicams lietot, lai atjaunotu ķermeņa veselību.

 

Veselības pārbaudē ārsts parasti nozīmē „pilnu asins ainu”, lipīdu profilu, kas mēra holesterolu un tā saistītos elementus.

Lai pacientiem vieglāk izprast biežāk lietoto asins analīžu mērījumu abreviatūras un izmeklējumu nozīmi, MFD Laboratorija sagatavojusi to skaidrojumu.

 

Pilna asins aina ir:

klīniskā asins aina (Hb,L,Er,Ht,Tr) + leikocītu formula + EGĀ

 

Hemoglobīns (Hb vai HGB)

Normas vērtības:


Vecums

Sievietes (g/dl)

Vīrieši (g/dl)

11-16 gadi

12 - 16.8

12 - 16.8

16-... gadi

11.9 - 15.7

13.4 - 17.6


Sarkanās asins šūnas satur homoglobīnu, kas iekrāso asinis koši sarkanas. Tomēr daudz būtiskāka ir hemoglobīna funkcija transportēt skābekli no plaušām uz visiem audiem, kā arī oglekļa dioksīda transportēšana no audiem uz plaušām – izelpai. Hemoglobīna līmenis ir atšķirīgs gan abiem dzimumiem, gan dažādos vecuma posmos.

Zems hemoglobīna līmenis norāda uz anēmiju, vai nesenu asiņošanu.

IeteikumsLai konstatētu atbilstošu Hb līmeni ķermenī, pirms asins nodošanas izvairīties no smēķēšanas un lielas fiziskas slodzes.

 

Leikocīdi (L vai WBC)

Normas vērtības:


Vecums

Sievietes (x109/L)

Vīrieši (x109/L)

12 - 15 gadi

5.5 – 9.8

5.5 – 9.8

15-17 gadi

4.6 – 8.7

4.6 – 8.7

17-... gadi

4.6 – 8.4

4.4 – 8.0


Leikocīdu skaita rezultātu piemēro, lai monitorētu iekaisuma procesa aktivitāti vai tā samazināšanos, noteiktu organisma reakciju uz izvēlēto ārstēšanas metodi, kā arī diagnosticētu citas saslimšanas vai fizioloģiskas pārmaiņas.

 

Paaugstināts leikocīdu skaits pie saslimšanām var liecināt par iekaisumu, emocionālu vai fizisku sresu, alerģiju vai audu savainojumu (arī pārciestu sirdslēkmi). Paaugstināts līmenis novērojams arī grūtnicības laikā.

 

Samazināts skaits liecina par kaulu smadzeņu darbības bojājumiem (dažādas izcelsmes – trauma vai ķīmijterapija), kā arī novērojams pie imunodeficītiem, piem HIV infekcijas.

 

Eritrocīti (Er vai RBC)

Normas vērtības:


Vecums

Sievietes

(miljoni cm3)

Vīrieši

(miljoni cm3)

11-15 gadi

4.0 - 5.1

4.0 - 5.1

15-... gadi

4.0 - 5.1

4.6 - 5.5

 

Eritrocīti attīstās un nobriest kaulu smadzenēs. Tā dzīves ilgums ir ap 120 dienām, kuru laikā eritrocīts cilvēka ķermenī veic apmēram 250 kilometru lielu attālumu. Cilvēka ķermenī ir miljoniem sarkano asins ķermenīšu (eritrocītu), kuru uzdevums ir transportēt hemoglobīnu no plaušām uz audiem un atpakaļ. Šis rādītājs nosaka, cik daudz eritrocītu ir noteiktā asins daudzumā. Savukārt, tas palīdz noteikt kopējo cilvēka ķermeņa eritrocītu apjomu, bet nenorāda, kur tieši ir veselības problēma. Ja ir novirzes, nepieciešami papildus izmeklējumi. Rādītāju izmanto anēmiju diagnosticēšanā.

Eritrocītu daudzumu cilvēka organismā ietekmē uzturs, dažādas saslimšanas, medikamenti (piem., pretsāpju līdzekļi, antibiotikas, pretkrampju līdzekļi u.c.), kā arī fiziska slodze.

 

Hematokrīts (Ht vai HCT)

Normas vērtības:


Vecums

Sievietes (%)

Vīrieši (%)

11-16 gadi

34.0 - 46.0

34.0 - 46.0

16-... gadi

36.0 - 47.0

40.0 - 50.0


Pielietojams anēmiju diagnosticēšanā, norāda cik daudz no asins kopējā apjoma ir sarkanās asins šūnas. Rādītājs tieši atkarīgs no eritrocītu daudzuma un to lieluma. Rādītāji mainās pie grūtniecības un hiperhidrācijas, kā arī pēc asiņošanām, hemolīzes, asins un asins aizvietotāju infūzijām, vai pastiprināti zaudējot ķermeņa šķidrumus (caur vemšanu, caureju u.c.)

 

Trombocīti (Tr vai PLT)

Normas vērtības:


Vecums

Sievietes un vīrieši (x109/L)

0 - 1 gadi

220 - 565

1 - 6 gadi

200 - 557

6 - 11 gadi

181 - 521

11 - 16 gadi

154 - 442

16-... gadi

150 - 400


Trombocīti ir mazas asins šūnas, kas piedalās asins recēšanas procesā. To dzīves ilgums 7-10 dienas, novērojamas skaita svārstības diennakts laikā: naktī to ir vismazāk. Trombocītu skaita un aktivitātes samazināšanās ietekmē var izpausties hemorāģiskās diatēzes simptomi, savukārt palielinoties rodas nosliece uz trombozi.

Aktivitāti samazinoši faktori ir: medikamenti (sulfanilamīdi, aspirīns, dekstrāns u.c.), benzols, alkohols, B12 un folskābes deficīts, badošanās, leikozes.

Trombocītu rādītājam ir būtiska nozīme plānojot operācijas.


Leikocīdu formula (Ne, Eo, Ba, Mo, Ly)

Normas vērtības:


Vecums

Neitrofīlie %

Eozinofīlie %

Bazofīlie %

Monocīti%

Limfocīti %

1 - 4 gadi

32-54

1-5

0-2

4-10

34 - 54

4 - 9 gadi

42-55

1-5

0-2

4-10

34-50

9 - 15gadi

45-70

1-5

0-2

3-11

30-44

15-... gadi

48-72

0.3-5.4

0-2

2-11

20-41


Leikocīdu formula mēra skaitu, izmēru un formu dāždiem leikocīdu veidiem un parāda vai šiem leikocīdu veidi ir atbilstošā proporcijā viens pret otru. Novirzes no pieņemtās proporcijas var signalizēt par infekciju, iekaisumu, autoimūno saslimšanu vai citām veselības problēmām.


Eritrocītu grimšanas ātrums (EGĀ)

Normas vērtības:


Vecums

Sievietes (mm/h)

Vīrieši (mm/h)

0-14 gadi

1-10

1-10

14-50 gadi

1-18

1-15

>50 gadi

1-23

1-18

 

Rādītāju izmanto kā nespecifisku iekaisuma procesa diagnostikas testu. Tas norāda ātrumu ar kādu asinis sadalās eritrocītos un plazmā. Ja ātrums ir paaugstināts, tas var liecināt par iekaisuma procesiem ķermenī, vai citu slimību, kuras diagnosticēšanā detalizēti jāizvērtē pacienta sūdzības. Savukārt pēc izārstēšanas EGĀ lēni samazinās līdz normas rādītājam.

 

EGĀ izmaiņu novērtējums:

zem 20 mm/st          palēnināts (jāmeklē iemesls)
20-55 mm/st            ir iekaisums
55-90 mm/st            spēcīgs iekaisums

virs 90 mm/st          ļoti spēcīgs iekaisums (liecina par nopietnu sistēmisku slimību (saistaudu sistēmiskās slimības, malignitātes, infekcijas, cirozes u. c.).

__________________________________________________________________________________

Lai nodrošinātu asins izmeklējumu precīzākus rezultātus, nepieciešams ievērot ārsta rekomendācijas piem. neēst vai dažas stundas pirms asins nodošanas dzert tikai ūdeni. Aicinām visus ievērot ārsta rekomendācijas gatavojoties asins nodošanai, jo neprecīzi analīžu rezultāti nozīmē papildus izmeklējumus un nevajadzīgi lietotus medikamentus.

 

Noteikti uzdodiet jautājumus ārstam, lai saņemtu skaidrojumu par analīžu rezultātiem un Jūsu veselības stāvokli.

____________________________________________________________________________________________


224_314_445Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.