Vecmātes kabineti
Esi vesels! Seko mums:

Vecmātes kabineti

Vecmātes kabineta mērķis - veicināt valsts organizētā vēža skrīninga izpildes rezultātus valsts programmas nodrošināšanai - dzemdes kakla skrīningam un mamogrāfijām.

MFD Veselības grupa ir pirmā medicīnas iestāde Latvijā, kas 2017.gadā uzsākot vecmātes projektu pierādīja, ka vecmātes kabineta darbība ir daudz efektīvāka, nekā esošā sistēma caur ģimenes ārstu praksēm.
Tādēļ veiksmīgas darbības rezultātā 2020.gada decembrī tika atvērti 2 pirmie vecmātes kabineti Rīgā:

Kāpēc nepieciešams skrīnings?


Dzemdes kakla un krūšu skrīninga veikšana skrīninga veikšana ir svarīga, jo:

  • Izmantojot šo uzaicinājuma vēstuli, profilaktiskā pārbaude tiks veikta bez maksas;
  • Regulāras profilaktiskās pārbaudes ievērojami samazina dzemdes kakla un krūts vēža rašanās iespēju;
  • Savlaicīga priekšvēža diagnozes noteikšana un ārstēšanas uzsākšana sniedz labākus izveseļošanās rezultātus;
  • Ja nepieciešama turpmāka izmeklēšana vai ārstēšana, tā tiek nodrošināta specializētos centros ar īpašu ārsta izsniegtu nosūtījumu, kas garantē turpmāk sniedzamo pakalpojumu apmaksu no valsts līdzekļiem.

Vairāk info:

„Kāpēc nepieciešams dzemdes kakla skrīnings”

„Kāpec nepieciešama mamogrāfija”

 

 

Vecmātes nodrošina:

 

      -  organizētā vēža skrīningu (krūts vēzis un dzemdes kakla vēzis);

      -  sociālā riska grūtnieču uzraudzību;

      -  izglītošanu par seksuālo un reproduktīvo veselību, ģimenes plānošanu

         un kontracepciju (tajā skaitā jauniešiem);

      -  grūtnieču aprūpi savas kompetences ietvaros;

      -  jaundzimušo aprūpi, kā arī nedēļnieces aprūpi.

 


Vecmātes kabineta apraksts:


Ministru kabineta noteikumi Nr 1529 paredz organizētā dzemdes kakla vēža skrīninga veikšanai iesaistīt vecmātes kā skrīninga veicēju.

 

Skrīninga programmas veikšanai ģimenes ārstiem ir izveidota nepieciešamā piekļuve organizētā vēža skrīninga programmā uzaicināto sieviešu datu bāzei, kur vienkopus ir redzams onkoskrīninga uzaicinājuma vēstules numurs, pacientes dati un arī veiktā izmeklējuma rezultāti.

 

Vecmātes kabineta un ģimenes ārstu prakšu sadarbība paredz vienošanās, ka datus par pacientēm, kas ir nepieciešami saziņai ar pacienti, vecmatēm sniedz ģimenes ārstu māsas.

 

Vecmātes kabineta vecmātes sazinās tikai ar tām pacientēm, kuras ir uzaicināto sieviešu datu bāzē attiecībā uz vēža onkoskrīninga programmu. Ja 3 mēnešu laikā uzaicinātā sieviete nav veikusi nepieciešamo izmeklējumu, tad vecmāte sazinās ar sievieti un uzaicina veikt dzemdes kakla vēža organizēto skrīningu (onkocitoloģisko analīzi) vecmātes kabinetā vai pieraksta uz mamogrāfijas izmeklējumu konkrētā laikā. Pēc izmeklējumu veikšanas un atbilžu saņemšanas vecmāte informē pacienti par rezultātiem un tālāko rīcību. Nepieciešamības gadījumā veic atkārtotas citoloģiskās izmeklēšanas vai nosūta pie speciālista.

 

Visi izmeklējumi ar onkoskrīninga uzaicinājuma vēstuli ir bez maksas.

 

 

Vecmātes kabineti Rīgā:


Laipni aicinātas visas Latvijas sievietes, kuras ir saņēmušas uzaicinājumu no NVD (Nacionalais veselības dienests) veikt dzemdes kakla OC uzaicinājums (onkocitoloģisko analīzi) vai krūts pārbaudes MG uzaicinājums! 

Izmantojiet uzaicinājuma vēstuli un gūstiet pārliecību par savu veselību!


Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.