Kā pareizi tīrīt zobus?

Publicēts: 03 04 2023

 

Jau no agras bērnības mums ir mācīts, ka zobus jātīra katru rītu pēc brokastīm un katru vakaru pirms gulētiešanas. Un, neskatoties uz to, ka piena zobi agri nomainās, zobu tīrīšanas ieradums veido pamatu kvalitatīvai mutes dobuma kopšanai dzīves garumā. Tīrīšana ar zobu suku divas reizes dienā joprojām ir labākā mutes dobuma kopšanas rutīnas sastāvdaļa, taču tas nav vienīgais, ko variet darīt savas mutes veselības un zobu labā.



MFD Veselības grupas zobu higiēniste Tanika Zandersone stāsta kādā secībā vajadzētu tīrīt zobus.



Zobu starpu tīrīšana un skalošana var sniegt būtiskus uzlabojumus Jūsu zobu veselībā un izskatā. Šīs papildu darbības, kas būtiski uzlabo tīrīšanas kvalitāti, ir svarīgas tādēļ, ka mute ir viena  būtiskākajām ķermeņa daļām, un mutes veselība ir saistīta ar visa ķermeņa veselību.



Kad mēs guļam, baktērijas, kas izraisa smaganu slimības, pastiprina savu aktivitāti. Ar pareizo zobu tīrīšanu šo kaitīgo baktēriju skaitu var samazinat. 



Pareiza zobu tīrīšanas kārtība, kas attiecas uz zobu tīrīšanu un skalošanu:

  • Tīriet zobus tris minūtes. Pārbaudiet pareizo tehniku.
  • Pēc zobu tīrīšanas pareizak ir zobu pastu neskalot ar ūdeni, bet tikai izspļaut lieko. Tād uz zobiem paliks mikroelementi, ko satur pasta. Ja vēlaties skalot ar skalojamo līzekli, tad to ieteicams darīt ne agrāk kā pusstundu pēc tīrīšanas.
  • Pēc tam izmantojiet zobu diegu starp visiem zobiem. Izvēlieties zobu diegu, ja jums ir cieši zobi, vai starpzobu birstīti.



Tā ir ieteicamākā kārtība, kas veicina pilnīgu tīrību. Jūsu ieguvums ir tīri zobi, veselas smaganas, svaiga elpa un lieliska mutes veselība.



Laba ikdienas tīrīšanas rutīna ir vairāk nekā tikai zobu birste un zobu pasta. Lai izveidotu vislabāko mutes dobuma kopšanas rutīnu, jums ir jāatrod pareizie mutes kopšanas līdzekļi, kas atbilst tieši Jūsu vajadzībām. Katram no tiem ir ļoti svarīga loma kopējā mutes veselības aprūpē.



 

Produkti, kas ir nepieciešami optimālai mutes dobuma kopšanai:

 

Zobu birste: Eksperti iesaka birstes ar mīkstiem sariņiem, jo tās var novērst smaganu audu un emaljas bojājumus un efektīvāk noņemt aplikumu ap smaganu līniju un starp zobiem. Pētījumi liecina, ka elektriskās zobu birstes parasti sasniedz labākus rezultātus aplikuma noņemšanas ziņā.

Zobu pasta: Fluorētas zobu pastas izmantošana ir lielisks veids, kā aizsargāt zobus pret kariesu. Tas palīdzēs palēnināt emaljas sadalīšanos (ko izraisa baktērijas) un paātrinās remineralizācijas procesu. Arī Eiropas Periodontologu federācija (EPF) iesaka lietot fluoru saturošu zobu pastu, lai novērstu kariesa veidošanos.

Starpzobu līdzekļi (zobu diegs, starpzobu birstītes vai irrigātors): lai noņemtu pēc iespējas vairāk aplikuma, jums ir jāapvieno zobu tīrīšanu un starpzobu tīrīšanu. Daži cilvēki dod priekšroku zobu diegu izmantošanai, citi - starpzobu birstēm, irrigātoriem vai dažādu instrumentu kombinācijai. Diegs ir Jūsu labākais sabiedrotais, ja jums ir cieši zobi, taču pētījumi liecina, ka starpzobu birstītes vai irrigātori efektīvāk noņem aplikumu, kā arī masē un stimulē smaganas.

Mutes skalojamie līdzekļi: meklējiet līdzekli kas novēršs aplikumu, lai samazinātu slikto baktēriju daudzumu mutes dobumā. 

 



Tanika Zandersone

MFD Veselības grupas zobu higiēniste



Zobārstniecība "Ziepniekkalns"
Valdeķu iela 65, Rīga

67 67 67 31

 ziepniekkalns AT mfd DOT lv


MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.

Iepriekšējais raksts Nākošais raksts


Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.