Bilirubīns
Bilirubīns veidojas retikuloendoteliālajā sistēmā veco eritrocītu noārdīšanās laikā. Tiek atdalīta hemoglobīna un citu hēmu saturošu proteīnu hēma daļa, kas tiek metabolizēta bilirubīnā un kompleksā ar seruma albumīnu pārnesta uz aknām. Aknās bilirubīns tiek konjugēts ar glikuronskābi šķīdināšanai un tālākai pārnešanai caur žults ceļiem un likvidēšanai caur gremošanas traktu.
Slimības vai stāvokļi, kas, izmantojot hemolītiskos procesus, izstrādā bilirubīnu ātrāk nekā aknas spēj to metabolizēt, izraisa nekonjugētā (netiešā) bilirubīna līmeņa celšanos asinsritē. Nepietiekams aknas briedums un vairākas citas slimības, kuru laikā bilirubīna konjugācijas mehānisms ir traucēts, izraisa līdzīgu nekonjugētā bilirubīna līmeņa celšanos asinsritē. Žults ceļu obstrukcija vai hepatocellulārās struktūras bojājumi izraisa konjugētā (tiešā) un nekonjugētā (netiešā) bilirubīna līmeņa celšanos asinsritē.
Jaundzimušajiem ir vairāki mehānismi, kas izraisa palielinātu bilirubīna noslodzi, piemēram, palielināts embrija sarkano asinsķermenīšu metabolisms, samazināts bilirubīna klīrenss un palielināta bilirubīna enterohepātiskā cirkulācija. Tiek rosināts veikt jaundzimušo skrīningu, lai noteiktu smagu hiperbilirubinēmiju, it īpaši jaundzimušajiem ar zīdaiņu dzelti, lai palīdzētu novērst hronisku bilirubīna encefalopātiju.