Feritīns
Feritīns ir olbaltumviela, kas uzglabā dzelzi organismā. Tas galvenokārt atrodas aknās, liesā, muskuļos un kaulu smadzenēs, bet neliela daļa cirkulē asinīs. Feritīns palīdz nodrošināt organismu ar nepieciešamo dzelzi šūnu darbībai, skābekļa pārvadīšanai un enerģijas ražošanai. Feritīna daudzuma novērtēšana palīdz saprast, vai organismā ir pietiekams dzelzs daudzums vai arī nepieciešama īpaša uzmanība dzelzs līdzsvaram.
Paaugstināts feritīna līmenis var liecināt par pārmērīgu dzelzs uzkrāšanos organismā. Tas var notikt, ja dzelzs tiek uzņemts vai uzkrāts par daudz, piemēram, iedzimtas slimības dēļ vai pēc biežām asins pārliešanām. Dažkārt feritīns paaugstinās arī citās situācijās, piemēram, kad organismā notiek iekaisums, infekcija, aknu vai nieru darbības traucējumi, vai ir audzēji. Šādā gadījumā paaugstināts feritīna līmenis var liecināt gan par dzelzs uzkrāšanos, gan par organisma reakciju uz slimībām.
Pazemināts feritīna līmenis nozīmē, ka ķermenim trūkst dzelzs. Tas var notikt, ja ir bijis asins zudums, uzturā nav pietiekami daudz dzelzs, vai dzelzs nepieciešamība ir palielināta, piemēram, augšanas vai grūtniecības laikā. Dzelzs trūkums var izraisīt pastāvīgu nogurumu, spēka zudumu, bālumu, galvassāpes, reiboni un grūtības koncentrēties. Smagākos gadījumos var parādīties elpas trūkums un sirdsdarbības traucējumi.