Kreatīnkināze
Kreatīnkināze (CK) ir dimērs enzīms, kurš sastopams četros dažādos veidos: mitohondriāls izoenzīms, citosoliskie izoenzīmi CK MM (skeleta muskuļu tips), CK BB (smadzeņu tips) un CK MB (miokarda tips). Paaugstināts kopējā CK līmenis tiek novērots pacientiem ar skeleta un sirds muskuļu bojājumiem un slimībām.
CK un CK izoenzīmu aktivitātes analīzes izmanto muskuļu bojājumu un slimību diagnostikā un novērošanā akūtā (piemēram, rabdomiolīze vai akūts miokarda bojājums) un hroniskā stāvoklī (piemēram, tādas miopātijas kā progresējoša Dišēna muskuļu distrofija). Piemēram, akūtā rabdomiolīzē CK aktivitāte serumā var 200 reizes pārsniegt augšējo atskaites robežvērtību. CK aktivitāte serumā ir paaugstināta visos muskuļu distrofijas veidos. Progresējošā muskuļu distrofijā enzīmu aktivitāte serumā var būt paaugstināta ilgi pirms vēl slimība ir klīniski acīmredzama.
Pēc miokarda bojājumiem, piemēram, tādiem, kas rodas akūta miokarda infarkta gadījumā, CK izdalās no bojātajām miokarda šūnām. Sākuma stadijās CK aktivitātes pieaugums novērojams jau 4 stundas pēc infarkta. CK aktivitāte sasniedz maksimumu pēc 12–24 stundām un pēc tam atjaunojas normas robežās pēc 3–4 dienām.
CK līmeņa noteikšanu var izmantot arī zāļu toksicitātes novērtēšanā.