Tireoglobulīns
Tireoglobulīns (Tg) ir liels glikoproteīns, ko sintezē vairogdziedzera šūnas un kas spēlē būtisku lomu vairogdziedzera hormonu (T3 un T4) sintēzē. Normālos apstākļos neliels daudzums Tg nokļūst asinīs, tāpēc zemās koncentrācijās tas ir sastopams arī veseliem cilvēkiem. Tg koncentrācijas paaugstināšanās var būt saistīta ar dažādiem vairogdziedzera traucējumiem, piemēram, Hašimoto tireoidītu, Greivsa slimību, vairogdziedzera adenomu vai karcinomu. Klīniskajā praksē Tg noteikšanu visbiežāk izmanto pacientu uzraudzībā pēc vairogdziedzera vēža ārstēšanas, īpaši pēc totālas tireoīdektomijas, kad jebkāds Tg līmeņa pieaugums var liecināt par slimības recidīvu vai persistenci.
Paaugstināts tireoglobulīna līmenis pēc vairogdziedzera operācijas vai radioaktīvā joda terapijas var norādīt uz atlikušo vairogdziedzera audu vai audzēja šūnu klātbūtni organismā. Tas palīdz agrīni atklāt slimības recidīvu un laicīgi uzsākt papildu diagnostiku vai ārstēšanu.
Zems vai nenosakāms Tg līmenis pēc totālas tireoīdektomijas parasti ir laba pazīme, kas liecina par veiksmīgu ārstēšanu un slimības kontroli. Tomēr, lai izvairītos no kļūdaini interpretētiem rezultātiem, jāņem vērā arī iespējamā Tg autoantivielu ietekme, kas var traucēt mērījumu precizitāti. Tāpēc kopā ar Tg analīzi ieteicams veikt arī anti-Tg antivielu pārbaudi.