Brīvais trijodtironīns (FT3)
Brīvā trijodtironīna (fT3) mērījumi tiek veikti, lai novērtētu vairogdziedzera darbību un palīdzētu diagnosticēt dažādus vairogdziedzera darbības traucējumus. Vairogdziedzera hormoni – trijodtironīns (T3) un tiroksīns (T4) – ir būtiski organisma vielmaiņas regulēšanā, kā arī ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu, kaulu vielmaiņu, augšanu un nervu sistēmas attīstību.Brīvais trijodtironīns (fT3) ir neliela daļa no kopējā T3 daudzuma asinīs, kas nav piesaistīta proteīniem un ir bioloģiski aktīva. Tā koncentrācija sniedz precīzāku priekšstatu par organisma faktisko vairogdziedzera hormonu pieejamību. Brīvā T3 noteikšana ir noderīga īpaši tad, ja nepieciešams atšķirt dažādus vairogdziedzera darbības traucējumus.
Paaugstināts fT3 līmenis asinīs var norādīt uz pārmērīgu vairogdziedzera aktivitāti (hipertireozi), pat ja tiroksīna (T4) līmenis ir normāls.
Pazemināts fT3 līmenis var rasties smagu slimību vai hroniska stresa gadījumā, kad organisms mēģina samazināt enerģijas patēriņu. Šis stāvoklis nav īsta vairogdziedzera slimība, bet gan pielāgošanās mehānisms. T4 un TSH šādos gadījumos var palikt normāli.