Cilvēka augšanas hormons
Cilvēka augšanas hormons (hGH) ir hormons, ko ražo hipofīzes priekšējās daļas šūnas, un tam ir būtiska nozīme ķermeņa augšanas un attīstības procesos. hGH iedarbojas gan tieši uz audiem, gan netieši, veicinot insulīnam līdzīgā augšanas faktora 1 (IGF-1) ražošanu, kas stimulē šūnu augšanu, kaulu un muskuļu attīstību. Augšanas hormons ietekmē arī vielmaiņu – tas palielina glikozes uzņemšanu, uzlabo olbaltumvielu sintēzi un veicina lipolīzi (tauku šķelšanos).
Pārmērīga hGH izdalīšanās bērnībā izraisa gigantismu — pārmērīgu augumu atvērtu augšanas zonu dēļ, bet pieaugušajiem — akromegāliju, ko raksturo kaulu sabiezēšana un izmaiņas sejas izskatā. Gan deficīta, gan pārmērības diagnosticēšanai tiek izmantotas stimulācijas vai supresijas pārbaudes kopā ar attēldiagnostikas metodēm, piemēram, hipofīzes magnētisko rezonansi.
Augšanas hormona deficīts bērniem izraisa augšanas aizkavēšanos un nepietiekamu kaulu attīstību. Pieaugušajiem būtisks hGH trūkums var izraisīt muskuļu masas zudumu, samazinātu kaulu blīvumu, palielinātu jutību pret insulīnu, kā arī tauku uzkrāšanos vēdera apvidū, kas paaugstina sirds un asinsvadu slimību risku.