Osteodensitometrija
Esi vesels! Seko mums:

Osteodensitometrija

Osteodensitometrija (DXA) – kaulu blīvuma noteikšanas metode

Šis izmeklējums tiek veikts ātri, ir nesāpīgs un vienkāršs. Kaulu blīvuma pārbaude ir pamata izmeklējums osteoporozes diagnostikā. Ja kaulu blīvuma mērījumā tiek diagnosticēta osteoporoze, tad ārstiem ir iespēja izrakstīt valsts kompensējamos medikamentus tās ārstēšanai.


MFD Veselības grupa piedāvā centrālo osteodensitometriju (kaulu minerālā blīvuma noteikšana), pielietojot mūsdienīgo kvantitatīvo datortomogrāfijas metodi (Quantitative Computed Tomography - QCT).

 

Pateicoties savlaicīgai diagnostikai iespējams efektīvi novērst un veiksmīgi ārstēt osteoporozi (kaulu sistēmas saslimšanu, kurai raksturīga kaulu masas samazināšanās un mikroarhitehtonikas izmaiņas, kā rezultātā kauli viegli lūzt).

 

Neskatoties uz to, ka pielietojamā metode ir mūsdienīga un sarežģīta, laiks, ko pacients patērē, veicot šo izmeklējumu, ir minimāls - ne vairāk kā 15 minūtes. Izmeklējuma cena nepārsniedz vidējo cenu līmeni šāda veida izmeklējumiem ar citām metodēm (piemēram, DXA).

 

Kaulu blīvumu noteikšanu jāveic sekojošos gadījumos:

  • Visām sievietēm pēc 65 gadu vecuma un visiem vīriešiem pēc 70 gadu vecuma.
  • Sievietēm pirms 65 gadu vecuma un vīriešiem pirms 70 gadu vecuma, ja pastāv faktori, kas var samazināt kaulu blīvumu (piemēram, smēķēšana, pastiprināta kafijas lietošana, auguma garuma samazinājums vai mugurkaula krūšu daļas izteikts izliekums).
  • Sievietēm pirms 65 gadu vecuma, ja pastāv faktori, kas var samazināt kaulu blīvumu (piemēram, menopauzes iestāšanās līdz 50 gadu vecumam, menstruāciju iztrūkums vairāk nekā vienu gadu līdz 42 gadu vecumam, ķermeņa svars mazāks nekā 58 kg vai ja mātei ir bijis augšstilba kaula lūzums pirms 50 gadu vecuma).
  • Ja jau ir bijis kāds lūzums maznozīmīgas traumas rezultātā vai pat bez traumas.
  • Ja tiek lietoti medikamenti, kas var ietekmē kaulu blīvumu (piemēram, glikokortikosteroīdi (prednizolons, metilprednizolons vai deksametazons), medikamenti vairogdziedzera pastiprinātas darbības mazināšanai).
  • Ja ir kāda saslimšana, kas ietekmē kaulu blīvumu (piemēram, reimatoīdais artrīts, pastiprināta vairogdziedzera funkcija, mielomas slimība, hroniska nieru slimība).

 

MFD Veselības centrs ''Dziedniecība''

MFD Veselības centrs "Pārdaugava"