Esi vesels! Seko mums:

Osteodensitometrija

Osteodensitometrija – kaulu blīvuma noteikšanas metode

Lai rūpētos par kaulu veselību un savlaicīgi diagnosticētu osteoporozi, MFD veselības grupa piedāvā kaulu blīvuma noteikšanas izmeklējumus - osteodensitometriju:
- DXA (duālās enerģijas rentgena absorbciometrijas metodi),
- QCT (kvantitatīvo datortomogrāfijas izmeklējumu kaulu blīvuma noteikšanai).

DXA metodi osteoporozes noteikšanai kā vienkāršāko un vieglāk pieejamo iesaka Starptautiskais Osteoporozes fonds.
Osteoporoze ir kaulu sistēmas saslimšana, kurai raksturīga kaulu masas samazināšanās un mikroarhitehtonikas izmaiņas, kā rezultātā kauli viegli lūzt.
Lielākā problēma ir tā, ka osteoporoze attīstās nemanāmi, bez kādām specifiskām pazīmēm.

Osteodensitometrija ir vienkārši un nesāpīgi veicams izmeklējums, kas ilgst aptuveni 15–20 minūtes.
DXA standarta mērījumu vietas ir mugurkaula jostas daļa un augšstilba gūžas kakliņš abās pusēs. QCT gadījumā izmeklēti tiek 3 vai 4 mugurkaula jostas daļas skriemeļi.
QCT metode pielietojama gadījumos, ja ir zināma mugurkaulāja izteikta deformācija, veiktas ķirurģiskas manipulācijas ar metālisku implantu pielietojumu, kas varētu ietekmēt mērījuma rezultātus vai ir izteiktas aterosklerotiskas izmaiņas artērijās.
 
Kaulu blīvumu noteikšanu jāveic sekojošos gadījumos:

  • Visām sievietēm pēc 65 gadu vecuma un visiem vīriešiem pēc 70 gadu vecuma.
  • Sievietēm pirms 65 gadu vecuma un vīriešiem pirms 70 gadu vecuma, ja pastāv faktori, kas var samazināt kaulu blīvumu (piemēram, smēķēšana, pastiprināta kafijas lietošana, auguma garuma samazinājums vai mugurkaula krūšu daļas izteikts izliekums).
  • Sievietēm pirms 65 gadu vecuma, ja pastāv faktori, kas var samazināt kaulu blīvumu (piemēram, menopauzes iestāšanās līdz 50 gadu vecumam, menstruāciju iztrūkums vairāk nekā vienu gadu līdz 42 gadu vecumam, ķermeņa svars mazāks nekā 58 kg vai ja mātei ir bijis augšstilba kaula lūzums pirms 50 gadu vecuma).
  • Ja jau ir bijis kāds lūzums maznozīmīgas traumas rezultātā vai pat bez traumas.
  • Ja tiek lietoti medikamenti, kas var ietekmē kaulu blīvumu (piemēram, glikokortikosteroīdi (prednizolons, metilprednizolons vai deksametazons), medikamenti vairogdziedzera pastiprinātas darbības mazināšanai).
  • Ja ir kāda saslimšana, kas ietekmē kaulu blīvumu (piemēram, reimatoīdais artrīts, pastiprināta vairogdziedzera funkcija, mielomas slimība, hroniska nieru slimība).

 

MFD Veselības centrs ''Dziedniecība''

MFD Veselības centrs "Pārdaugava"

 

MFD Diagnostika, F.Sadovņikova iela 20

 


Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.