Riska faktori II tipa cukura diabētam

Publicēts: 10 05 2000

Riska faktori II tipa cukura diabētam

 

Džordž Orsels:
“Ir labi palīdzēt citiem, bet vēl labāk
ir mācīt citus palīdzēt pašiem sev”

Pacientu riska grupu apzināšanai ir liela nozīme 2. tipa  cukura diabēta (CD) profilaksei.

Terminu  “riska faktors“ lieto, lai apzīmētu kādu veselam indivīdam raksturīgu pazīmi, kura, kā redzams pēc epidemioloģisko pētījumu rezultātiem, ir cieši saistīta ar noteiktas slimības sastopamību – šajā gadījumā ar 2. tipa cukura diabētu.

Epidemioloģiskos pētījumos noskaidrots, ka 2. tipa cukura diabēta attīstībā nozīme ir kā ģenētiskiem, tā arī apkārtējās vides faktoriem. Noteicošā loma 2. tipa CD attīstībā ir ģenētiskiem faktoriem, jo tikai apkārtējās vides faktori vieni paši CD neizraisa.

Ģenētiskie un apkārtējās vides riska faktori, iedarbojojoties vienlaicīgi, sekmē nākošā riska faktora – metabolā riska faktora un ar laiku izmainītās ogļhidrātu tolorences attīstību.

Ģenētiskie riska faktori

Lai gan 2. tipa CD nav atrasta kāda konkrēta ģenētiska pazīme, tomēr daudzie novērojumi liecina, ka noteikta ģenētiska predispozīcija eksistē.

Dvīņi:

Neapstrīdamus pierādījumus, ka 2. tipa CD attīstībā ir nozīme ģenētiskiem  faktoriem, ieguva, izpētot lielu skaitu dvīņu. Vienlaicīgi abiem dvīņiem 2. tipa CD konstatēja 50 - 90% gadījumos.

Augsta riska etniskās grupas:

Pasaulē CD prevalencē ir lielas atsšķirības:

Zema prevalence ir 5% ķīniešu populācijā, turpretīm Pima indiāņu vidū Arizonā prevalence sasniedz vairāk kā 50%.

2. tipa CD Augsta riska populācijas ir Amazones pamatiedzīvotāji , Klusā okeāna salu iedzīvotāji, indiešu, spāņu izcelsmes amerikas iedzīvotāji.

Eiropiešiem ir relatīvi neliels 2. tipa CD attīstības risks. 2. tipa CD prevelence var ievērojami atšķirties dažādām etniskajām grupām, kas dzīvo vienā rajonā.

Ģimenes anamnēze:

Bieži vienā ģimenē atrod vairākus 2. tipa CD gadījumus. 2. tipa diabēts ģimenē ir šīs slimības riska faktors. Pasaulē plaši pēta 2. tipa diabēta ģenētiskos faktorus. Varbūt nākotnē būs iespējams noteikt ģenētisku pazīmi, kas parādīs 2. tipa diabēta palielināto saslimstības risku.

 

II Apkārtējās vides faktori

Vecums : vairumā Rietumu valstu 2. tipa diabēta prevalence 70 – 80 gadu vecuma grupā ir augstāka. Augsta riska etniskās grupās kā Pima indiāņiem un indiešiem , prevalence palielinās jau no 40 – 50  gadu vecuma.

 

Aptaukošanās

Ir skaidri zināms, ka 2. tipa CD biežāk sastop cilvēkiem ar lieko svaru. Noskaidrots, ka 50 – 90 % pacientu ar 2. tipa diabētu novēro aptaukošanos. CD attīstības biežumu nosaka tauku izvietojums ķermenī.

Centrālā aptaukošanās ( ķermeņa augšdaļas jeb vēdera aptaukošanās ) palielina 2. tipa CD attīstības risku vairāk kā ķermeņa apakšējās daļas aptaukošanās.

 

Fiziskā aktivitāte:

Pētījumi rāda, ka fiziskā aktivitāte ievērojami aizkavē 2. tipa CD attīstību.

Noskaidrots, ka saslimstība fiziski aktīvu , ar normālu ķermeņa masu , indivīdu vidū ir 2-4 reizes mazāka.

Uzturs :

Taukvielas uzturā, īpaši piesātinātās taukskābes, ir 2. tipa diabēta riska faktors. Kopumā, zema 2. tipa diabēta prevelence ir populācijās, kas dzīvo neindustrializētajos rajonos un ir saglabājušas savu tradicionālo dzīves veidu.

Hipotenzīsu medikamentu  lietošana:

Daži līdzekļi, ko lieto arteriālās hipertenzijas ārstēšanai, var paaugstināt cukura daudzumu asinīs, citi veicina ogļhidrātu tolorences traucējumu attīstību.

 

Intrauterīna attīstība:

Augļa pastiprināta barošanās gestācijas diabēta gadījumā var radīt metobolas izmaiņas, kas jaundzimušajiem palielina CD risku.

 

III  Metabolie riska faktori

Pirms saslimšanas ar diabētu pacientiem var konstatēt daudzas agrīnas un sarežģītas metabolas izmaiņas:

 

Ogļhidrātu tolerances traucējumi:

Pēc PVO rekomendācijām indivīdiem ar ogļhidrātu toleranses traucējumiem, glikēmija svārstās intervālā starp normu un diabētam raksturīgu. Šiem indivīdiem ir liels risks 2. tipa diabēta attīstībai – saslimstība ar diabētu šiem pacientiem ir no 19 līdz 61%. Tādejādi, indivīdi ar ogļhidrātu tolerences traucējumiem iekļaujas primārās profilakses grupā.

 

Insulīna rezistences / insulīna deficīts:

Indivīdiem ar zināmu 2. tipa CD ir samazināta insulīna sekrēcija un palielināta glikozes produkcija aknās, kā arī samazināta jūtība pret insulīnu perifēros audos.

Grūtniecība :

Aptuveni 30 – 50% sievietēm ar diabētu grūtniecības laikā ( gestācijas diabēts ), 2. tipa CD attīstās turpmāko 5 – 10 gadu laikā.

 

2. tipa cukura diabēta primārā profilakse

CD ārtstēšanās kopējās izmaksas ir ļoti lielas. Ar mērķi samazināt ITS izmaksas un  galvenais cilvēku ciešanas , ir izstrādāta stratēģija CD profilakses un kontroles nodrošināšanai. Kardio vaskulārās saslimšanas līdz zināmai robežai ir novēršamas. Piemēram, koronārās sirds slimības profilakses pasākumi ievērojami samazina mirstību. Primārās profilakses pasākumiem ( mērķis – samazināt saslimstību ) varētu būt divi galvenie virzieni:

  • stratēģija, lai izmainītu dzīvesveidu visai populācijai,

  • stratēģija augsta riska grupām.

 

1.   Vispārējā stratēģija : primārās profilakses pamatā ir samazināt cukura daudzumu asinīs populācijai kopumā. Tas nozīmē izmainīt dzīvesveidu un apkārtējās vides faktorus, kas ir zināmi kā 2. tipa diabēta faktori.

 

Veselīga dzīves veida padomi:

Laika gaitā cilvēku  ieradumi un apkārtne ir mainījušies. Tas sekmējis pārēšanās , fiziskās aktivitātes samazināšanos un stresa palielināšanos. Lai aizkavētu 2. tipa CD attīstību, nepieciešamas uztura rekomendācijas un pamudinājumi palielināt fizisko aktivitāti. Jāapsver arī agrīna farmokoloģisko līdzekļu izmantošana. Pacientiem ar traucētu ogļhidrātu talorenci tā jau būtu sekundārā profilakse.

Uztura rekomendācijas :

Galvenais mērķis ir samazināt vai vismaz nepalielināt ķermeņa svaru :

  • ķermeņa masas kontrole,

  • labi sabalensēts uzturs,

  • 50% - 60% ogļhidrātu, galvenokārt saliktos ogļhidrātus un daudz šķiedrvielu ( dārzeņi, augļi, rupja maluma maize ik dienas ),

  • 25 %– 35 % no kopējās enerģijas dod taukvielas, galvenokārt – nepiesātināto taukskābju veidā ( speciālais margarīns, cepamā eļļa )

  • ne vairāk kā 15% olbaltumvielu,

  • vienkāršo cukuru ierobežošana,

  • produktu izvēle ( t.i. produktu ar zemu glikēmisku indeksu un šķiedrvielas saturošie),

  • samazināta alkohola lietošana,

  • sāls ierobežošana uzturā pacientiem ar hipertenziju.

2.  Stratēģija augsta riska grupām

Tai pieder pacienti , kuriem ir:

  • traucēta ogļhidrātu tolerence,

  • lieka ķermeņa masa,

  • vecums virs 60. gadiem, it īpaši ja tiem ir hipertenzija,

  • 2. tipa cukura diabēts ģimenē,

  • pieskaitāmi augsta riska populācijai,

  • iepriekšējā akušeriskā anamnēzē - bērni smagāki par 4. kg piedzimstot, spontāni aborti,

  • ogļhidrātu tolerences traucējumi, īpaši grūtniecības laikā,

  • paaugstināts arteriālais spiediens, lielo asinsvadu slimības vai dislipidēmija. Pamatā ir specifiski pasākumi augsta riska grupām.

 

ABAS PIEEJAS IR BŪTISKAS!

Veselīgs dzīvesveids ir labi sabalansēts uzturs, pietiekama un regulāra fiziskā aktivitāte, samazināta alkohola lietošana un smēķēšanas atmešana.

Regulāra fiziskā aktivitāte ir veselīga dzīvesveida neatņemama sastāvdaļa un sevišķi nozīmīga tā ir pacientiem ar cukura diabētu, jo fiziskā aktivitāte uzlabo perifēro audu jūtību pret insulīnu un sekmē liekā svara mazināšanos. Piemērotas ir pastaigas un peldēšana. Nelielus attālumus jācenšas veikt ar kājām, labāk pēc iespējas mazāk izmantot liftu.





MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.

Iepriekšējais raksts Nākošais raksts


Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.