Leptospiroze
Publicēts: 18 05 1999
Leptospiroze
Leptospiroze ir akūta infekcijas slimība, kuras izplatībā liela nozīme ir žurkām, pelēm un citiem grauzējiem, kuri iestājoties rudenim pārvietojas uz mūsu mājokļiem; noliktavām, kūtīm, šķūnīšiem, pagrabiem.
Cilvēks inficējas, ja uz bojātas ādas vai gļotādas, kā arī kuņģa zarnu traktā nokļūst leptospiras. Inficēšanās notiek, ja saskaras ar inficēto grauzēju, dzīvnieku, vai arī ar to izkārnījumiem, inficētiem priekšmetiem, pārtikas produktiem, ūdeni u.c.
Paaugstināts risks saslimt ar leptospirozi ir laukstrādniekiem, lopkopjiem, meliorācijā un lopkautuvēs strādājošiem.
Klīniskā aina var noritēt ar dzelti vai bez tās. Vieglās formas bieži nediagnosticē. Iskubācijas periods ilgst 10 dienas, var ilgt no 2 - 26 dienām. Pirmās saslimšanas pazīmes ir drebuļi, drudzis, stipras galvas sāpes, muskuļu sāpes, biežāk roku, kāju un jostas muskuļos. Var būt vemšana, vairumā slimnieku, arī caureja. 20 - 40 % gadījumos klepus. Sklēras un konjunktīvas ir hiperemētas, slimniekiem raksturīgas, tā saucamās, “truša acis”.
Retumis slimības pirmajā fāzē ir izsitumi. Biežāk slimība jādiferencē no vīrusu hepatīta, atipiskas pneimonijas, gastroenterīta, seroza meningīta, gripas.
Slimnieki sūdzas par sliktu pašsajūtu, taču ķermeņa temperatūrai pazeminoties, slimnieku pašsajūta uzlabojas.
Slimības ceturtajā līdz septītajā dienā sākas slimības otrā fāze. Simptomātika variē plašās robežās – raksturīgākie simptomi ir drudzis, kas
ilgst 1 līdz 3 dienas, dzelte, nieru bojājumi, kas raksturojas ar samazinātu urīna daudzuma izdalīšanos, nieru nepietiekamību. Raksturīgs ir sindroms ar asiņošanu un asinsizplūdumiem dažādos orgānos, anēmijas izveidošanās, serozu meningītu rašanās. Visnopietnākā komplikācija ir akūtas nieru nepietiekamības rašanās ar urēmijas iestāšanos, kam seko šoks, sindroms ar asinsizplūdumiem dzīvībai svarīgos orgānos, meningīts, iridociklīts.
Diagnoze raksturojas ar sekojošu klīnisko ainu:
- akūts sākums, mialģija – sāpes muskuļos, stipras galvassāpes, sejas ādas hiperemija, acu hiperemija – “truša acis”,
- daudzveidīgi izsitumi, asinsizplūdumi uz ādas,
- svarīgi zināt, vai cilvēks nav lietojis pārtiku, kurai varēja piekļūt grauzēji, vai arī peldējies stāvošā ūdenī.
Profilakse:
- Cīņa pret grauzējiem. Mājdzīvnieku vakcinācija.
- Personīgās higiēnas, pārtikas apstrādes un glabāšanas noteikumu ievērošana, lai novērstu infekcijas izraisītāja nokļūšanu pārtikas produktos.
- Nelietot nevārītu dzeramo ūdeni vai ūdeni, kurš iepriekš nav apstrādāts ar hloru.
- Jāizvairās no peldēšanās piesārņotās udenskrātuvēs, it sevišķi bīstami ir peldēties dīķos un ezeros.
MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.