Magnētiskās rezonanses izmeklējumi

Publicēts: 07 05 2007

Magnētiskās rezonanses izmeklējumi

Magnētiskās rezonanses (MR) izmeklējumi ir nekaitīgi un nesāpīgi. Ar magnētiskās rezonanses palīdzību iespējams iegūt dažādu orgānu un citu cilvēka organisma struktūru detalizētus attēlus.

Magnētiskās rezonanses izmeklējumi notiek pielietojot spēcīgu magnētisko lauku un radio viļņus. Cilvēka organismā ir miljoniem ūdeņraža atomu. Magnētiskās rezonanses skenerī (diagnostiskajā iekārtā), notiek magnētiskā lauka ietekme uz cilvēka organismā esošajiem ūdeņraža atomiem, bet precīzāk – uz sīkākām ūdeņraža atoma daļiņām - protoniem, kas izkārtojas paralēli magnētiskajam laukam (normālā stāvoklī tiem ir nejaušs novietojums). Kad tas noticis, uz organismu īsu brīdi iedarbojas radioviļņi, kas izkustina ūdeņraža protonus. Beidzot radioviļņu ietekmi, ūdeņraža protoni cenšas ieņem iepriekšējo „kārtīgo” izvietojumu, bet šīs „rindošanās” laikā protoni rada niecīgu radio signālu, ko spēj uztvert un pārvērst par attēlu īpašas magnētiskās rezonanses iekārtas.

Pārsvarā ūdeņraža atomi cilvēka ķermenī ir ūdens molekulās. Dažādos audos ir atšķirīgs ūdens daudzums, līdz ar to dažādiem audiem ir dažāda stipruma radio signāls magnētiskās rezonanses iekārtā. Šī iemesla dēļ iespējams iegūt organisma struktūru attēlus. Šo procesu paveic īpašs dators.

Izmeklējuma laikā cilvēks guļ nelielā guļvietā, kas atrodas magnētiskās rezonanses iekārtas iekšpusē, bet īpaša uztverošā iekārta atrodas zem cilvēka vai aptver izmeklējamo ķermeņa daļu (piemēram, locītavu), lai labāk spētu uztvert niecīgo radio signālu, kas radīsies izmeklējuma laikā audos. Guļvieta, uz kuras guļ cilvēks, izmeklējuma laikā pārvietosies, lai varētu notikt izmeklēšana. Izmeklēšanas process ir nesāpīgs. Procedūra var ilgt 30 – 60 minūtes (tas atkarīgs no izmeklējamās zonas lieluma). Lai arī laiks, kas jāpavada izmeklēšanas iekārtā, var likties ilgs un procedūra apnicīga, tomēr tās laikā jāguļ mierīgi (nekustoties), jo kustības var ietekmēt attēla kvalitāti un, līdz ar to, izmeklējuma rezultātus.

Dažos gadījumos, lai labāk izvērtētu pārmaiņas cilvēka organismā, nepieciešams ievadīt vēnā speciālu kontrastējošu vielu, kas dažādus audos iekrāso atšķirīgi.

Sakarā ar to, ka dators nespēj darboties magnētiskajā laukā, ārsts, kurš veic izmeklējumu, atrodas citā telpā. Tomēr ar šo cilvēku arī izmeklējuma laikā iespējams sazināties caur sarunu iekārtu.

Magnētiskās rezonanses iekārtas darbošanās laikā rodas ar ausi dzirdamas skaņas (līdz ar to dažkārt tiek pielietoti ausu aizbāžņi vai austiņas, lai iekārtā pavadītais laiks būtu patīkamāks). Daži cilvēki magnētiskās rezonanses iekārtā var sajusties nepatīkami noslēgtās telpas dēļ. Ja cilvēkam šādas bailes ir nepārvaramas, ar slēgtā tipa magnētiskās rezonanses iekārtu, izmeklējumu veikt nav iespējams. Taču atvērtā tipa magnētiskās rezonanses iekārtas ļauj pacientam justies komfortabli un neizsauc klaustrofobiju.

MR iekārta var radīt jebkuras ķermeņa daļas attēlu, līdz ar to šo izmeklēšanas metodi var pielietot dažādu orgānu izmeklēšanā, ja citas izmeklēšanas metodes nav bijušas pietiekoši informatīvas. Īpaši MR tiek pielietota galvas un muguras smadzeņu izmeklēšanā, jo ir precīzākā izmeklēšanas metode, lai izvērtētu to stāvokli un atklātu iespējamās pārmaiņas.

MR izmeklējumiem nav īpaši jāgatavojas, tomēr precīzi jāievēro visas norādes, kuras varētu dot personāls, piemēram, gulēt mierīgi, aizturēt uz brīdi elpu vai nerīt siekalas. Tā kā izmeklēšanu nodrošina magnētiskais lauks, pirms izmeklēšanas jāinformē ārsts par metāliskiem svešķermeņiem, kas varētu būt ķermenī (metāliskas šķembas, piemēram, pēc ievainojumiem, fiksējošas konstrukcijas, piem., pēc kaulu lūzumiem, kardiostimulators vai cita veida medicīniski mehānismi). Tas nepieciešams, lai izvairītos no liekiem pārpratumiem izmeklēšanas laikā un garantētu pilnīgu izmeklējuma nekaitīgumu.

Tā kā MR izmeklējuma nodrošināšanai netiek lietots rentgenstarojums, izmeklējums ir nekaitīgs. Tomēr gadījumos, kad tiek ievadīta kontrastējoša viela, iespējamas alerģiskas dabas reakcijas (tas gan notiek reti), kuras nekavējoši tiek novērstas. Lai arī MR izmeklējumi ir droši un nekaitīgi, grūtniecēm MR izmeklēšanu veic tikai īpašos gadījumos, jo nav zināma ilgtermiņa ietekme uz augli.

Pēc MR izmeklēšanas cilvēks var atgriezties pie saviem ikdienas darbiem, jo šai izmeklēšanas metodei nav sekas. Izņēmuma gadījumi ir situācijas, kad pirms izmeklēšanas cilvēks lietojis nomierinošus līdzekļus, kas ļauj mierīgi nogulēt izmeklējumam nepieciešamo laiku. Šādās situācijās jāizvairās vadīt transporta līdzekļus vai veikt darbības, kur nepieciešama precizitāte un uzmanība.

MR izmeklēšanā iegūtos attēlus analizē diagnostiskās radioloģijas speciālists, kurš šos attēlus izvērtē un sniedz atbildi par izmeklētā orgāna vai orgānu sistēmas stāvokli.

MR izmeklēšanas ieguvumi:

1)    iespējams izmeklēt dažādas mīksto audu struktūras un orgānus, piemēram, sirdi, aknas, daudz precīzāk nekā izmantojot citas izmeklēšanas metodes,

2)    dažos gadījumos iespējams izvērtēt arī orgānu funkcijas,

3)    iespējams konstatēt audzējus agrīnās to attīstības stadijās,

4)    MR izmantojamās kontrastējošās vielas izraisa alerģiskas dabas reakcijas daudz retāk nekā vielas, kuras izmanto datortomogrāfiskajā (CT) izmeklēšanā,

5)    MR spēj izvērtēt struktūras, kuras nevar izmeklēt ar citām diagnostiskajām metodēm (piemēram, var izvērtēt starpskriemeļu diskus, kaulu smadzenes),

6)    izmeklējums notiek bez rentgenstarojuma vai radiācijas.

 

Iespējamais risks MR izmeklēšanas gadījumā:

1)   metāliski svešķermeņi organismā magnētiskā lauka ietekmē var sākt pārvietoties,

2) nav ieteicams veikt MR izmeklējumu grūtniecības pirmo 12 nedēļu laikā, jo nav zināma šīs izmeklēšanas metodes ietekme uz augli.

 

Atvērtā tipa MR aparāts Aizvērtā tipa MR aparāts

 
 
MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.

Iepriekšējais raksts Nākošais raksts


Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.