Mezoterapija

Publicēts: 25 03 2008

Mezoterapija

        Mezoterapija ir viena no medicīnas nozarēm, kas izmanto nepieciešamo preparātu ievadi lokālo injekciju veidā.

        Mezoterapijas jēdzienu ļoti īsi un precīzi definēja viens no šīs metodes dibinātājiem – franču ārsts Mišels Pistors: „MAZĀ DAUDZUMĀ, RETI, VAJADZĪGAJĀ VIETĀ”. Tas nozīmē, ka procedūras laikā preparāts tiek ievadīts minimālajā daudzumā tieši ādā. Procedūra tiek veikta ne biežāk kā reizi nedēļā. Zāles nonāk tieši tur, kur tās ir vajadzīgas, pēc iespējas tuvāk sāpju zonai. Injekcijas dziļums ir atkarīgs no procedūras mērķa. Piemēram, allopecijas gadījumā izmanto virspusējo preparāta ievadīšanas tehniku. Ādas novecošanas pazīmju likvidācijai un mezoliftingam produktu ievada ādā 0,1-0,4 cm dziļumā, lokālas aptaukošanas problēmu risināšanai – 1 -1,2 cm. Derma, kura izpilda vielas rezerves funkciju, ļauj preparātam absorbēties ļoti mazā daudzumā ilgā laika periodā. Pateicoties savai radniecībai ar noteiktām ādas struktūrām, viela paliek ievadīšanas vietā tik ilgi, kamēr to neiztērēs organisma šūnas. Tas padara procedūru īpaši efektīvu.

Mezoterapijas priekšrocības

  • Kosmetoloģijā

        Mēs esam pieraduši izmantot krēmus, losjonus mūsu ādas kopšanai, uzliekot tos tieši uz ādas. Taču ir noteikts, ka āda, kura ir dabīgā barjera, spēj iesūkt sevī kosmētisko līdzekli ne ilgāk par 20 minūtēm un ne vairāk par 1 gramu, caur ādas ragvielas slāni nevar tikt ūdens un ūdenī šķīstošas vielas. Tādēļ injekcija ir efektīva mehāniska vajadzīgo vielu ievades metode, kuras nevar patstāvīgi tikt caur dabīgo barjeru. Reaģējot uz injekciju, aktivizējas visi apmaiņas procesi, uzlabojas mikrocirkulācija, šūnas sāk ātrāk dalīties, veidojas jaunas kolagēna un elastīna šūnas utt.

        Notiek ādas revitalizācija, uzlabojas tās turgors un elastība, izlīdzinās reljefs, samazinās krokas utt.

        Izmantojot mezoterapiju, kosmetologs var ievadīt ādai vajadzīgās vielas MAZĀ DAUDZUMĀ, RETI UN VAJADZĪGAJĀ VIETĀ, tiekot cauri visām barjerām.

        Filleri ir produkts, kurš satur augstas koncentrācijas un dažādas retikulācijas hialuronskābi. To izmanto, lai sasniegtu momentālu ādas atjaunošanās efektu, kroku un grumbu aizpildīšanas, sejas un lūpu kontūru korekcijas ceļā. Biežāk tās ir grumbiņas ap acīm, lūpām un degunu. To varētu dēvēt par plastisko ķirurģiju bez skalpeļa. Procedūru veic ārsts.
 

  • Medicīnā

        Zālēm, kuras mēs izmantojam kapsulu, tablešu, mikstūru un krēmu veidā arī ir jāiziet cauri mūsu organisma dabiskajai barjerai – gļotādai, bieži izraisot tās kairinājumu. Tālāk, nokļūstot asinīs, preparāts iziet noteikto ceļu, daļēji nonākot aknās un nierēs. Tas pats notiek intramuskulārās ievades gadījumā, tā kā preparāts tiek ievadīts tālu no problēmas avota un rezultātā līdz vajadzīgajai vietai nonāk tikai 10-15% no lietotā preparāta. Parasti mums šie preparāti jālieto vairākas reizes katru dienu, bieži vien ilgstošu laiku.

        Piemērām, artrozes gadījumā mezoterapiju akūtās fāzes periodā veic 1 reizi nedēļā 3 nedēļu laikā. Hroniskajā fāzē, saasināšanas periodā, pirmo nedēļu 2 reizes līdz stāvokļa uzlabošanai, pēc tam 3 procedūras reizi 2 nedēļās. Preparāts, kas sagatavots individuāli katram cilvēkam, tiek ievadīts slimās locītavas rajona noteiktos punktos.

        Ārsts izvēlās katram pacientam individuālu preparāta devu, ievadīšanas tehniku un ārstēšanas shēmu.

        Ārstēšanu ar medicīniskās mezoterapijas metodi drīkst veikt tikai ārsts, kurš ir izgājis apmācību pēc BORDEAUX 2 VICTOR SEGALEN universitātes (Francija) programmas un ir saņēmis Starptautiskās mezoterapeitu biedrības sertifikātu.

 

Pielietošanas sfēras

        Mezoterapija ir praksē pārbaudīta metode, tā tiek izmantota dažādās medicīnas un kosmetoloģijas nozarēs, tai ir 2 sadaļas: Estētiskā mezoterapija un Medicīniskā mezoterapija.

        Estētiskā mezoterapija palīdz atrisināt tādas problēmas kā celulīts, „maisiņi” zem acīm, „dubultzods, allopecija, rētainas ādas izmaiņas (izņemot keloīdus), acne vulgaris, postacne, paplašinātie kapilāri ādā, sejas, kakla, dekoltē zonas, roku, krūšu ādas vecuma izmaiņas, palīdz tikt galā ar stresu utt.

        Medicīniskā mezoterapija uzlabo ārstēšanās rezultātu gadījumos, kas saistīti ar:

·       reimatoloģiju (artrozi, pēdas īkšķa deformāciju vai „piešu” veidošanos)

·       dermoneirodistofiju

·       to problēmu risināšanu, kas saistītas ar sāpēm kakla, galvas un mugurkaula zonās, lumboišiāzi, miofasciālā sindromu (muskuļu sāpju punkti, biežāk sastopami sievietēm 25-45 gadu vecumā), fibromialgiju

·       asinsvadu patoloģijām:

o      mikrocirkulācijas traucējumiem

o      venozi-limfatisko nepietiekamību, čūlu ārstēšanu

o      arteriopatiju (Mezoterapija tiek pielietota tikai kā papildus terapija)

o      tālredzību (ne vairāk par 2 dioptrijām) utt.

·       sporta medicīnu:

o      pleca tendinītu

o      bicepsa tendovaginītu

o     lāpstiņas un atslēgas kaula izmežģījumu (notiek saites izmežģījums vai plīsums, biežāk sastopams džudoistiem un regbijistiem)

o      potītes izmežģījumu

o      Ahilleja tendinopatiju

o      epikondilītu (biežāk sastopams tenisistiem)

o      muskuļu problēmām 

§      „lielie” krampjiem

§      muskuļa plīsumu (anatomiskais bojājums)

 

Nedaudz vēstures

        1905. gadā Alfrēds Einhorns sintezēja prokaīnu (novokaīnu) un to sāka izmantot kā lokālo anestētiķi. 1925. gadā franču ķirurgs Renē Lerišs veica pirmo kakla-krūts mezgla neiroblokādi (anestēziju).

        1958. gadā franču ārsts Mišels Pistors piedāvāja ārstēt ne tikai sāpes, bet arī citas slimības. Balstoties uz Leriša darbiem un iegūtajiem rezultātiem, viņš piedāvāja veikt preparāta injekciju pēc iespējas tuvāk bojātajai zonai. Tajā pašā gadā tika piedāvāts termins „mezoterapija” un publicēts pirmais medicīniskais raksts ar metodes aprakstu. 1963. gadā tika dibināta Franču Mezoterapeitu biedrība. 1987. gadā Francijas Medicīnas Akadēmija atzina mezoterapiju par vienu no medicīnas sfērām. Šobrīd Bordo Universitāte (Bordeux 2 Victor Segalen) Francijā ir vienīgā mācību iestāde, kur var saņemt akadēmisko ārsta-mezoterapeita diplomu un kur tiek apmācīti speciālisti no visas pasaules.

 

Mezoterapijas darbība balstās uz:

 1.  Ievadītā preparāta farmakoloģisko darbību.

Estētiskajā medicīnā izmanto 3 preparātu pamatgrupas:

    • Allopātiskie preparāti – farmakoloģiskie preparāti ar izpētītu darbības mehānismu.

    • Homeopātiskie preparāti – līdzekļi, kuru darbība atbilst Ganemana līdzības likumam. Tās pamatā ir slimības simptomu un zāļu iedarbības salīdzināšana: slimnieka simptomiem jābūt līdzīgiem simptomiem, kurus zāles izsauc veseliem cilvēkiem. „Līdzīgs tiek ārstēts ar līdzīgo”.

    • Homotoksikoloģiskie līdzekļi ir radīti, izejot no homotoksikozes koncepcijas. Saskaņā ar homotoksikozes teoriju slimība ir organisma aizsargreakcija pret ārējiem un iekšējiem toksīniem (homotoksīniem). Homotoksikoloģiskie preparāti tiek nozīmēti, ņemot vērā simptomātiku.

2.  Adatas dūrienu, t.i. ādas nespecifisko atbildes reakciju uz mehānisko bojājumu (visu apmaiņas procesu aktivizācija utt.)

3.  Neirohumorālo organisma reakciju – refleksoterapiju, kad notiek nervu galu stimulācija, notiek arī bioloģiski aktīvu vielu, piemērām, adrenalīna, acetilholīna, serotonīna, izdalīšanās, aktivizējās imunitāte.





MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.

Iepriekšējais raksts Nākošais raksts


Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.