Jaundzimušā bērna ādas īpatnības un biežāk sastopamās slimības
Publicēts: 28 02 2002
Jaundzimušā bērna ādas īpatnības un biežāk sastopamās slimības
Bērnu māmiņām gandrīz vienmēr rodas daudz jautājumu par jaundzimušā bērna ādas kopšanu un īpatnībām, ko viņa novēro savam mazulim.
Galvenās ādas funkcijas: aizsargā no svešķermeņu, mikrobu, toksīnu iekļūšanas organismā, no ultravioleto staru iespējamiem bojājumiem, darbojas kā maņu orgāns. Tāpat āda piedalās termoregulācijā, aizsargā no šķidruma zudumiem.
Jaundzimušam bērnam sviedru dziedzeru blīvums ir vislielākais, jo ir mazāks ādas virsmas laukums. Jauni sviedru dziedzeri izveidojas pēc dzimšanas, tomēr pirmos 2-2.5 gadus tikai nedaudzi no tiem darbojas aktīvi. Pēc 3. dzīves dienas varam novērot “mitrās plaukstas”.
Ķermeņa temperatūru kontrolē galvenokārt sviedru dziedzeri un ādas asinsvadi. Svīšanas rezultātā mazinās ķermeņa temperatūra un asinsvadu spēja sašaurināties vai izplesties palīdz saglabāt vai zaudēt siltumu.
Tauku dziedzeri jaundzimušam bērnam ir ļoti aktīvi.
Jaundzimuša bērna āda ir sevišķi jūtīga pret ārējiem kairinātājiem. salīdzinot ar pieaugušajiem, zīdaiņiem ādas kairinājumu izraisa jau zemas koncentrācijas ķīmiskas vielas, kairināt ādu var siekalas un ekskrementi. Tā kā bērna ādā ir augstāks lipīdu saturs, taukos šķīstošās vielas caur to izkļūst vieglāk. Lokāli lietoti medikamenti labāk uzsūcas un pie nepareizas lietošanas var būt toksiskas reakcijas.
Visbiežāk novērotas ādas izmaiņas zīdaiņiem vecumā ir autiņu dermatīti un sejas dermatīti. Zīdaiņa āda ir ļoti jūtīga pret dažādu infekciju izraisītājiem, sevišķi neiznēsātiem bērniem ir plāna ādas raga kārta.
Jaundzimušo ādā ir zema melanīna produkcija un tiešos saules staros ļoti ātri veidojas apdegumi.
Biežāk sastopamās ādas izmaiņas jaundzimušajiem ir t.s. milie - mazi balti punktiņi 1-2 mm diametrā, visbiežāk uz pieres, deguna, vaigiem. Ārstēšana nav nepieciešama, izzūd spontāni dažu nedēļu vai mēnešu laikā.
Dažiem bērniem sastopama jaundzimušo akne, kas visbiežāk ir uz sejas, retāk uz ķermeņa, muguras. Izcelsmes iemesls nav zinām, domā, ka to izraisa mātes steroīdo hormonu ietekme uz bērna tauku dziedzeriem. Akne parasti izzūd pirmo 6 mēnešu laikā.
Reizēm sastopama t.s. sviedrene, ko sauc arī par “svilinošo drudzi”, tas ir akūts pārejošs stāvoklis, kas saistīts ar sviedru dziedzeru izvadu nosprostojumu dziļākos epidermas slāņos.
Bērna vispārējais stāvoklis labs. Ieteicama vannošana, zīdainim vēlams atrasties labi vēdinātā telpā ar zemu gaisa mitrumu. Valkāt “elpojošu” vieglu apģērbu.
Galvas matainā daļā var būt seborejas dermatīts, tāpat tas var būt uz sejas, aizauss, krūšu rajonā. Galvas matainā daļa izskatās taukaina un novēro zvīņošanos ar vai bez apsārtuma.
Seborejas dermatīta parādības parasti izzūd 8-12 mēnešu vecumā. Vēlams galvas ādu mazgāt ar šampūnu un masēt, izmantojot nedaudz eļļu. Dažreiz var izmantot pretsēnīšu krēmu.
MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.