Vienkāršās patiesības par zobu protezēšanas procesu

Publicēts: 27 10 2023

Lai kā mēs to negribētu atzīt, agri vai vēlu katrs no mums var saskarties ar zoba zaudējumu, jo organisma novecošanas process ir neizbēgams. Kā arī ir jāņem vērā, ka mūsdienu steidzīgais dzīves ritms, nespēja atrast laiku rūpēm par savu veselību, neveselīgs ēdiens, alkohola lietošana, smēķēšana un dažādas saslimšanas var palielināt zobu zaudēšanas risku. Daudzi maldīgi domā, ka par zobu protezēšanu ir jādomā tikai cilvēkiem gados, tomēr tā nebūt nav – zobu zaudēt var arī jauni cilvēki, tādēļ šajā rakstā mēs apskatīsim šobrīd pieejamās zobu protezēšanas iespējas un kā mazināt zobu zaudēšanas risku. 
 

Kā izvairīties no priekšlaicīgas zoba zaudēšanas?

Diemžēl zobārstiem nav tādas maģiskās burvju nūjiņas, kas spētu pasargāt mūsu pacientus no zoba zaudēšanas, tādēļ vēlamies atgādināt – jūsu zobu veselība ir jūsu pašu rokās! Tikai pareiza un regulāra mutes dobuma higiēnas ievērošana un regulāras profilaktiskās vizītes pie zobārsta var pasargāt jūs no priekšlaicīgas zobu zaudēšanas. Ne mazāk svarīgs faktors ir uzturs – izvairieties no regulāras saldumu lietošanas. Regulāra cukuru saturošu produktu lietošana uzturā veicina kariesa veidošanos. Neatņemama zobu kopšanas sastāvdaļa ir regulāra zobu higiēna – mīkstā aplikuma noņemšana no zobiem ļauj izvairīties no zobakmens veidošanās. Vēlamies uzsvērt, ka regulāra mutes dobuma higiēnas veikšana ir ne mazāk svarīga kā profilaktiskās vizītes pie zobārsta reizi pusgadā.


Neizņemamās zobu protēzes

Ikviens zina, ka zobu protēzes ir izņemamas un neizņemamas. Visizplatītākais neizņemamo protēžu veids ir zoba tilts. Daudziem vēl aizvien vārds “zobu tilts” asociējas ar vizuāli nepievilcīgiem metāla kronīšiem, kādi tika ievietoti pacientiem pirms pārdesmit gadiem, tomēr ir jāatceras, ka zobārstniecība ir nozare, kas nemitīgi attīstās, un šobrīd uz tiltiņa uzstādāmie kroņi vizuāli daudz neatšķiras no dabīgā zoba un ir estētiski pievilcīgs risinājums. Tomēr, izvēloties zoba tiltu, jāņem vērā, ka tā uzstādīšanai ir nepieciešams noslīpēt divus blakus esošos zobus – ja tie ir dzīvi un nav plombēti, visticamāk, zobārsts jums ieteiks tilta vietā izvēlēties zoba implantu. 


Pats populārākais neizņemamo protēžu veids ir metālkeramikas kroņi. Ideālā gadījumā pacientam ir zobārsts, kuram viņš uzticas un kurš spēs piedāvāt pacienta mutes dobuma stāvoklim un finansiālajām iespējām labāko risinājumu. Tomēr, ja jums nav zobārsta, kuram jums uzticaties, mēs iesakām pirms izvēles izdarīšanas pievērst uzmanību protēzes cenai. Ja jums piedāvā uzstādīt metālkeramikas kroni, kas maksā ievērojami lētāk, nekā to piedāvā citās zobārstniecības praksēs – esiet uzmanīgi. Metālkeramikas materiālu izmaksas visiem ir vienādas, tādēļ ievērojami lētāks piedāvājums, visticamāk, nozīmē zemākas kvalitātes materiālus. Rezultātā jūsu vēlme ietaupīt naudu var nozīmēt nekvalitatīvu zobu protēzi, kas ar laiku būs jānomaina. Metālkeramikas kroņi nebūs piemērotākais risinājums priekšzobiem, tādēļ priekšzobiem iesakām izvēlēties keramikas kroņus. Keramikas kroņi estētiski ir vislīdzīgākie jūsu dabīgajiem zobiem, tādēļ sniegs jums maksimāli dabīgu efektu. Tomēr jāatzīst, ka keramikas kroņi ir 2–4 reizes dārgāks risinājums nekā metālkeramikas kroņi, tādēļ ne katra pacienta maciņš var atļauties šādu, estētiski pievilcīgāku, risinājumu. 

Izņemamās zobu protēzes

Izņemamās zobu protēzes tiek izmantotas gadījumos, kad pacients ir zaudējis visus vai ļoti daudz zobu, vai arī kā pagaidu variants, veicot sarežģītākus protezēšanas veidus. Ja pacients nevēlas noslīpēt veselos blakus zobus, lai uzstādītu zobu tiltu, arī šajā gadījumā kā risinājums var būt izņemamās zobu protēzes. Ir daudz runāts par izņemamo protēžu veidiem, tādēļ šajā rakstā tos neapskatīsim, vien atgādināsim, ka populārākie izņemamo protēžu veidi ir klasiskās plastmasas protēzes, lokveida zobu protēzes, elastīgās zobu plates, zobu plate ar speciālajiem stiprinājumiem, kā arī plates uz implantiem. Šoreiz vairāk pastāstīsim par mazāk zināmu izņemamo protēžu veidu – protēzēm no elastīgās plastmasas Valplast. Elastīgo plastmasu var locīt, bet tā nesaplīsīs, bāzes plastmasas krāsu ir iespējams pielāgot smaganu tonim, tā nav alerģiska un ir ērta lietošanai. Šī plastmasa ir termolpastiskāka pie 37˚ temperatūras, tādēļ spēj pieņemt vislabāko pozīciju mutes dobumā. Bet pati svarīgākā priekšrocība būs tieši protēzes sniegtās estētiskās īpašības – ne tikai protēzes pamatne, bet arī āķi ir veidoti no materiāla, kas ir caurspīdīgs un līdz ar to nav redzams uz smaganām un zobiem.


Zobu implanti

Kā jau iepriekš minējām, bieži vien zobu tilts nav piemērots risinājums viena vai divu zobu zaudēšanai, jo tilta uzstādīšanai ir nepieciešams novīlēt blakus esošos veselos zobus. Šādos gadījumos zobārsts ieteiks izvēlēties zoba implantu. Daudzi maldīgi domā, ka implants ir ļoti dārgs risinājums, tomēr, ja salīdzina zobu tilta uzstādīšanu uz 3 zobiem vai viena implanta ievietošanu, cenu atšķirība nav nemaz tik liela. Implants ir skrūve, kas tiek ievietota žokļa kaulā. Pēc implanta ievietošanas ir jānogaida, kad tas iesakņosies. Pēc tam uz implanta tiek uzlikta zobu protēze, kas vizuāli neatšķiras no dabīgajiem zobiem. Pētījumi rāda, ka implanta iedzīvošanās notiek aptuveni 94% gadījumu, kas ir ļoti augsts pozitīva rezultāta īpatsvars. 

Noslēgumā vēlamies atgādināt – zobārstniecībā strādā likums “skopais maksā divreiz”. Neuzķerieties uz ļoti lētiem piedāvājumiem, jo tad jums ir jārēķinās ar zemas kvalitātes materiāliem, kas nespēs kalpot tikpat labi kā labas kvalitātes materiāli. 

 

Lai arī kādu zobu protēžu veidu jūs izvēlētos, to kalpošanas ilgums ir atkarīgs ne tikai no protēžu kvalitātes, bet arī no jums. Nemēģiniet ar protēzēm pārkost riekstus, atvērt alus pudeli vai grauzt cietus ēdienus, arī ar dabīgajiem zobiem šādas lietas nevajadzētu darīt. Zobu protezēšana nav lēts prieks, tādēļ saudzēsim savus dabīgos zobus un darīsim visu iespējamo, lai tos saglabātu skaistus un veselus pēc iespējas ilgāk! 

Atcerieties – labākais veids, kā ietaupīt uz zobu labošanas un protezēšanas izmaksām, bija, ir un būs pareiza mutes dobuma kopšana un regulāras vizītes pie zobārsta! Tomēr, ja esot nonācis dzīves posmā, kad jums ir nepieciešams aizvietot dabīgo zobu ar zobu protēzi vai implantu, uzticieties sava zobārsta profesionalitātei – zobārsts vienmēr centīsies atrast labāko risinājumu, kas atbildīs gan jūsu vēlmēm, gan finansiālajām iespējām!


MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.

Iepriekšējais raksts Nākošais raksts


Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.