Sēnes mūsu uzturā un dažas problēmas, kas saistītas ar sēņu lietošanu

Publicēts: 29 08 1998

Sēnes mūsu uzturā un dažas problēmas, kas saistītas ar sēņu lietošanu

No lielā ēdamo sēņu sugu skaita Latvijā sēņotāji lasa apmēram 20-30 sugas.

Sēnēs ir 84-94 % ūdens. Tajās ir daudz vērtīgas organiskās vielas un minerālvielas. No organiskajām vielām sēnēs ir olbaltumvielas, ogļhidrāti, tauki, organiskās skābes, pigmenti. Sēnēs ir sevišķi daudz olbaltumvielu, tādēļ dažkārt tās sauc “mežā augošo gaļu”. Sēņu olbaltumos ir visas aminoskābes, tai skaitā neaizvietojamās. Veco sēņu augļķermeņos, sākas audu sadalīšanās, daudz dažādi skuldprodukti, kas var būt toksiski un nelietojami pārtikā. Olbaltumu un aminoskābju kvalitāte sēnēs var mainīties atkarībā no apstrādes - marinēšanā šo vielu daudzumu mazina, žāvētās sēnēs saglabājas labāk. Olbaltumvielu vairāk ir sēņu cepurītēs, mazāk kātiņos. Sēnēs ir arī vitamīni A; B1B2; C; D1PP. Sēnēs ir arī minerālvielas: kālijs, fosfors, dzelzs; mikroelementi: cinks, varš, magnijs, jods. Sēnēs ir arī daudz ekstraktvielu, aromātisko vielu, kas uzlabo ēdiena garšu, veicina kuņģa un zarnu sekrēciju, un līdz ar to citu uzturlīdzekļu sagremošanu.

Sēņu izmantošana ārstnieciskos nolūkos zināma jau sen. Ir aprakstītas lapegļu piepes ārstnieciskās īpašības, it sevišķi kuņģa un zarnu slimības gadījumos. Raibās tauriņpiepes vielas uzrādījušas pret audzēju, pret vīrusu.

Tautas ārstniecībā pazīstama piepe čaga, ko atrod uz augušiem bērzu stumbriem un, ko lieto vēža ārstēšanai. Tie cilvēki, kuri sistemātiski lieto čagas izvilkumu (arī tējas veidā) reti slimo ar kuņģa un zarnu slimībām, arī ar ļaundabīgiem audzējiem.

Noskaidrots, ka čagas izvilkums darbojas tonizējoši, acīmredzot ar to arī ir izskaidrojams stāvokļa uzlabošanās ielaista vēža gadījumos. Taču nav minēts, ka ar čagas palīdzību var izārstēties. Tomēr, eksperementējot ar dzīvniekiem, atzīmē, ka vēža agrā attīstības stadijās, čaga veicina ļaundabīgā audzēja uzsūkšanos. Farmaceitiskā rūpnīcā no čagas veido bibunginu.

Ārstniecībā lielu popularitāti ieguvusi arī austerzīme , kurai ir arī pretvēža un pretvīrusa aktivitāte, samazina asinīs holesterīnu, palīdz no organisma izvadīt radiaktīvās vielas un smagos metālus, sekmē sklerozes atvairīšanos, trombu veidošanos.

Viena no populārākām un vērtīgākām sēnēm ir baravika. No baravikām atklāta antibiotiskā viela, kas nomāc dažādas zarnu patogēnās baktērijas, atklāts arī, ka profilaktiski aizkavē vēzi. Populāras ir arī rudmieses, kas nomāc tuberkulozes mikrobbaktēriju attīstību.

Plaši pazīstama arī ir sēne zemes tauki - tie paaugstina organisma pretestības spējas, aktivizē aizsardzību pret audzējiem. Zemes tauku ziedi lieto reģenerācijas procesu uzlabošanai, paātrina brūču dzīšanu, samazina iekaisumu, mazina sāpes, locītavu stīvumu.. Presē ik pa brīdim parādās raksti, ka ar zemes tauku palīdzību ir iznīcināts pat vēzis.

Kopumā jāatzīmē, no medicīniskā viedokļa sēnes ir ļoti daudzsološa grupa, mums nozīmīga ar savu uzturvērtību, dažādību ēdienkartē, gan arī var pasargāt mūs no dažādām slimībām. Taču jāatceras, ka tikai ārsts var noteikt ārstēšanu, kas Jums ir nepieciešama. Nekāda pašārstēšanās nav pieļaujama.


Ieteikumi:

  1. nelasiet vecas un bojātas sēnes;
  2. pārtikā nav lietojamas sēnes, kuras vairākkārt sasalušas un atlaidušās;
  3. lasiet tikai labi pazīstamās sēnes;
  4. sēnes jālasa tikai grozos, jo plastmasas traukos tās ātri bojājas;
  5. nelasiet sēnes ceļa malā, kur tās tiek piesārņotas ar automašīnu izdalītām gāzēm; rūpnīcu tuvumā, kur var būt smagi metālu piesārņojumi;
  6. pārnesot sēnes mājās, nekavējoties tās apstrādājiet, kavēšanās var izraisīt saindēšanos pat ar ēdamām sēnēm.


Kā notiek saindēšanās ar sēnēm un, kas jādara

Saindēšanās notiek gan ar indīgām sēnēm, gan arī ar vecām, lielām sēnēm un nepareizi apstrādātām un sagatavotām ēdamām sēnēm.

Atkarībā no tā, ar kādām sēnēm saindējies, simptomi var sākties no dažām sundām līdz 8-10 stundām un ilgāk. Simptomi var būt dažādi, atkarībā no saindēšanās. Pazīmes: vemšana, vājums, svīšana, sāpes vēderā un citi.

Pirms ārsta apmeklējuma, slimniekam nepieciešams izsaukt vemšanu, iedzerot 4-5 glāzes vārīta ūdens ar sodu, tad ar pirkstu uzspiežot uz mēles saknes. Šādu kuņģa skalošanu izdara vairākas reizes.

Zarnu traktu attīra, izdarot klizmu, ņemot 1,5 l ūdens.

Var lietot arī aktīvo ogli. Nekādā gadījumā alkoholu.

Ārstēšana būs labāka, ja būs zināms ar kādu indi notika saindēšanās, tāpēc labi jāsaglabā neapēstās sēnes, vai arī, kuras tika izskalotas no kuņģa zarnu trakta.





MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.

Iepriekšējais raksts Nākošais raksts


Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.