ALAT
Alanīnaminotransferāzes (ALAT) ir enzīms, kas augstākā koncentrācija ir aknās hepatocītu citosolā, kaut arī tas atrodams arī nierēs un daudz mazākā daudzumā – sirds un skeleta muskuļu šūnās. Kad rodas aknu bojājumi, ALAT izdalās no bojātajām aknu šūnām un izraisa ievērojamu līmeņa paaugstināšanos serumā. Tāpēc ALAT aktivitātes mērīšanu izmanto, lai diagnosticētu tādas aknu slimības kā akūtu un hronisku vīrushepatītu, nealkoholisko aknu steatozi (NAFLD), alkohola izraisītu aknu slimību, išēmisko hepatopātiju, autoimūnu hepatītu, žultsceļu bojājumu, iespējami ļaundabīgu infiltrāciju, holestāzi. ALAT aktivitātes palielināšanās serumā reti novērojama pie citām saslimšanām, izņemot aknu parenhimālo slimību.Turklāt ALT testēšana ir ieteicama hroniska hepatīta statusa un progresēšanas uzraudzībai.
Kaut arī gan aspartāta aminotransferāzes (AST), gan ALT līmenis serumā palielinās ikreiz, kad slimības process ietekmē aknu šūnu veselumu, pierādījumi liecina, ka ALAT ir aknu bojājumiem specifiskāks marķieris nekā ASAT. Turklāt ALAT aktivitātes paaugstināšanās saglabājas ilgāk kā ASAT aktivitātes paaugstināšanās.
Pacientiem ar B6 vitamīna deficītu (endogēnu piridoksālfosfāta deficītu) seruma aminotransferāzes aktivitāte var būt pazemināta.