Transferīns
Ar šo analīzi veiktie transferīna mērījumi cilvēka serumā, plazmā vai urīnā tiek izmantoti kā palīglīdzeklis, lai diagnosticētu dzelzs nepietiekamību vai dzelzs pārslodzi. Transferīna mērījumus urīnā izmanto arī kā palīglīdzekli glomerulāro slimību diagnostikā. Transferīns ir proteīns, kam ir izšķiroša loma dzelzs transportēšanā visā organismā. Tā galvenā funkcija ir saistīt un transportēt dzelzi, atvieglojot tās piegādi šūnām, kurām tā ir nepieciešama būtiskiem procesiem, piemēram, skābekļa transportēšanai un enerģijas ražošanai.
Dzelzs deficīta gadījumā (kas var būt iepriekšēja asins zuduma, izmainītas dzelzs uzņemšanas vai palielinātas vajadzības pēc dzelzs dēļ) šūnas ražo vairāk transferīna receptoru uz to virsmas, lai palielinātu dzelzs uzņemšanu. Dzelzs deficīta anēmiju (kad hemoglobīna ražošana ir samazināta dzelzs deficīta dēļ) var diagnosticēt pēc patoloģiski zema feritīna līmeņa serumā un paaugstināta transferīna līmeņa.
Dzelzs pārslodzes apstākļos (piemēram, iedzimta hemohromatoze) transferīna līmenis var būt samazināts, jo organisms mēģina ierobežot dzelzs uzsūkšanos. Bez iedzimtas hemohromatozes citi dzelzs pārslodzes cēloņi ir alkohola izraisīta aknu slimība, ar alkoholu nesaistīta taukaino aknu slimība un C hepatīta infekcija