Folikulus stimulējošais hormons
Folikulus stimulējošais hormons (FSH) ir svarīgs hormons, kas regulē olnīcu un sēklinieku darbību. Gan sievietēm, gan vīriešiem FSH darbojas kopā ar luteinizējošo hormonu (LH), lai nodrošinātu normālu dzimumdziedzeru augšanu un funkcijas. FSH līmeni asinīs mēra, lai izvērtētu hipotalāma, hipofīzes un dzimumdziedzeru savstarpējās darbības traucējumus, kā arī palīdzētu noteikt neauglības cēloņus vai novērtētu hormonālās izmaiņas, piemēram, menopauzes laikā.
Paaugstināts FSH līmenis asinīs sievietēm parasti norāda uz samazinātu olnīcu rezervi vai sākuma menopauzes procesiem. Vīriešiem paaugstināts FSH var būt saistīts ar sēklinieku darbības traucējumiem, piemēram, ar azoospermiju (sēklas nav spermatozoīdu, vīrieša ejakulātā nav spermatozoīdu).
Pazemināts FSH līmenis var norādīt uz hipotalāma vai hipofīzes darbības traucējumiem, kas izraisa nepietiekamu dzimumdziedzeru stimulāciju. Sievietēm tas var būt saistīts ar policistisko olnīcu sindromu (PCOS) vai amenoreju (menstruāciju iztrūkumu), bet vīriešiem — ar samazinātu dzimumhormonu veidošanos un iespējamu neauglību.