Tireostimulējošais hormons (TSH)
TSH tests tiek veikts, lai novērtētu vairogdziedzera funkciju un diagnosticētu hipotalāma–hipofīzes–vairogdziedzera ass traucējumus. TSH līmenis asinīs palīdz noteikt, vai vairogdziedzeris darbojas normāli, vai arī pastāv hipotireoze (samazināta vairogdziedzera darbība) vai hipertireoze (pārmērīga vairogdziedzera darbība). Šis tests ir pirmais solis vairogdziedzera slimību izmeklēšanā un tiek izmantots arī, lai sekotu līdzi ārstēšanas efektivitātei pacientiem ar jau zināmiem vairogdziedzera traucējumiem.
Paaugstināts TSH līmenis visbiežāk liecina par hipotireozi – stāvokli, kad vairogdziedzeris ražo nepietiekamu daudzumu vairogdziedzera hormonu (T3 un T4). Šādā gadījumā hipofīze cenšas stimulēt vairogdziedzeri, izdalot vairāk TSH. Paaugstināts TSH var rasties arī pēc vairogdziedzera operācijas, autoimūnām slimībām, piemēram, Hašimoto tireoidīta, vai nepietiekamas vairogdziedzera hormonu terapijas gadījumā.
Zems TSH līmenis parasti norāda uz hipertireozi – stāvokli, kad vairogdziedzeris izdala pārāk daudz hormonu. Tā rezultātā hipofīze samazina TSH izdalīšanos. Zems TSH var būt arī hipofīzes funkcijas traucējumu (sekundārās hipotireozes) gadījumā vai kā blakusparādība ārstēšanai ar vairogdziedzera hormoniem. Retos gadījumos to var izraisīt hipotalāma vai hipofīzes audzēji vai iekaisumi.