B12 vitamīns
B12 vitamīna mērījumi tiek veikti, lai atklātu B12 deficītu, kas var izraisīt nopietnas veselības problēmas, piemēram, megaloblastisko anēmiju un centrālās nervu sistēmas traucējumus — perifēro neiropātiju, kognitīvas funkcijas pasliktināšanos, demenci un depresiju. B12 ir būtisks vitamīns DNS sintēzei, mielīna apvalka veidošanai un normālai šūnu vielmaiņai. Tā kā šie traucējumi var būt grūti atpazīstami agrīnās stadijās, tests tiek izmantots kā agrīnas diagnostikas rīks.
Paaugstināts B12 līmenis var liecināt par aknu slimībām, noteiktiem asinsrades traucējumiem vai citiem vielmaiņas procesiem organismā. B12 vitamīna līmeni var ietekmēt arī papildus injekcijas vai uztura bagātinātāju lietošana. Tāpēc paaugstinātas vērtības vienmēr jāvērtē kontekstā ar pacienta klīnisko stāvokli un citiem laboratorijas rādītājiem.
Pazemināts B12 vitamīna līmenis asinīs norāda uz iespējamu deficītu, kas var būt saistīts ar autoimūnu atrofisku gastrītu, nepietiekamu uzsūkšanos (piemēram, pēc kuņģa operācijas, ar zarnu slimībām) vai nepietiekamu uzņemšanu ar uzturu (īpaši vegāniem). Deficīts var izraisīt anēmiju, neiropātiju un citas neiroloģiskas komplikācijas.