Kas ir holesterīns un kā ar to cīnīties?

Publicēts: 28 10 2008

Kas ir holesterīns un kā ar to cīnīties?

Mūsdienās sirds - asinsvadu slimības ieņem pirmo vietu saslimstības un nāves cēloņu ziņā. Kā zināms sirds - asinsvadu slimību attīstības risks katram cilvēkam tiek noteikts individuāli pēc vairākiem faktoriem. Pie tiem pieder vecums, dzimums (vīriešiem ir lielāks risks saslimt ar sirds - asinsvadu slimībām), hipertonija, smēķēšana, aptaukošanās un mazkustīgs dzīvesveids, iedzimtība, dislipidēmija, diabēts. Galvenais sirds - asinsvadu slimību risks ir hiperholesterinēmija.


Kas ir holesterīns?

Holesterīns ir lipīds, kas tiek ražots aknās, kā arī nelielā daudzumā nonāk organismā ar noteiktiem produktiem: trekna gaļa, olas dzeltenums, jūras produkti, sviests, aknas, nieres, smadzenes u.c.

Lipīdi asinīs neizšķīst, lai nonāktu ar asins plūsmu šūnās, tam vajadzīgs „pārnesējs”. Pārnesēju lomu pilda lipoproteīni (olbaltumvielu (proteīnu) un tauku savienojums). Ir augsta un zema blīvuma lipoproteīni. Uz asinsvadu iekšējām sieniņām paliek zema blīvuma lipoproteīns (ZBL). Tas ir „sliktais” holesterīns. Tas veido aterosklerotiskas plātnītes, kuru dēļ asinis arvien sliktāk apgādā sirds muskuli ar skābekli un barības vielām.

         


Savukārt augsta blīvuma lipoproteīns (ABL) ir „labais” holesterīns. Tas piedalās šūnu uzbūvē, hormonu un D vitamīna sintēzē. Aknas no „labā” holesterīna ražo žultsskābes, kas palīdz tievajās zarnās pārstrādāt taukus. Un vēl „labais” holesterīns no šūnām izvada slikto holesterīnu. Kopējais holesterīns ir „labā” un „sliktā” holesterīna summa.

„Sliktā” holesterīna avots ir dzīvnieku valsts produkti: cūkgaļa, liellopu gaļa, speķis, vistu šķiņķīši un sacepināta ādiņa, olu dzeltenumi, saldkrējuma sviests, krējums, cietie sieri, biezpiens, šokolāde. Taču nevajag no tā visa atteikties! Nepieciešams tikai sekot līdzi, lai nepārsniegtu normu. Dienā mums nepieciešami ne vairāk kā 300 mg holesterīna.

Kā var pārbaudīt holesterīna līmeni?

Pārbaudīt holesterīnu var ar ekspresdiagnostikas palīdzību, kuru tagad veic ne tikai medicīnas iestādēs, bet arī lielākajā daļā aptieku ar mikroelektroniskās ierīces palīdzību. Uz testera tik uzpilināts piliens asiņu un pēc 3 minūtēm aparāts uz etvijas izmēra ekrāna sniedz rezultātu. Kopējā holesterīna līmenis asinīs nedrīkst pārsniegt 5mmol/l. Ja skaitļi ir lielāki vēlams papildus veikt lipīdu profila analīzes laboratorijā.

Saskaņā ar Eiropas Kardiologu asociācijas rekomendācijām lipīdu frakcijām jābūt sekojošam:

  • Kopējais holesterīns < 5mmol/l

  • ZBL („sliktais” holesterīns) < 3 mmol/l

  • Triglicerīdi < 2 mmol/l

  • ABL („labais” holesterīns) >1,0 mmol/l


Kā samazināt holesterīna līmeni?

Holesterīna līmeni asinīs var samazināt. Jums jācenšas mainīt savu dzīvesveidu.


Padomi:

1)    Sekojiet ķermeņa svaram. Jo Jūs esiet korpulentāks, jo vairāk holesterīna izstrādā Jūsu organisms. Katrs ķermeņa svara pieaugums par 0.5 kg palielina holesterīnu par 2 vienībām.

2)    Samaziniet taukus – piesātinātie tauki palielina holesterīna līmeni asinīs. Izvēlieties produktus, kas satur polipiesātinātās taukskābes, kas samazina holesterīna līmeni asinīs.

3)    Pārejiet uz olīveļļu. Olīveļļa un vēl daži produkti, tādi kā rieksti, avokado, rapšu eļļa labvēlīgi ietekmē holesterīna līmeni.

4)    Neēdiet daudz olu. Ja Jums gribas apēst olu, labāk izvairīties no riska, samaziniet to lietojumu līdz 3 olām nedēļā. Holesterīns ir tikai olu dzeltenumos, tad baltumus variet ēst droši, piemēram, kad kaut ko cepiet, aizstājiet vienu olu dzeltenumu ar 2 baltumiem.

5)    Ēdiet daudz pākšaugu. Barojošas un lētas, pupas un citi pākšaugi satur ūdenī šķīstošas šķiedrvielas – pektīnu, kas aptver holesterīnu un izvada to no organisma. Nevajag uztraukties, ka pupas Jums apniks, jo eksistē vairāku veidu pupas – jūras, nierveida, sojas, melnās utt. Spēja samazināt holesterīnu piemīt visiem pākšaugiem.

6)    Ēdiet vairāk augļu. Augļiem arī piemīt spēja samazināt holesterīnu, jo tie satur daudz pektīna.

7)    Pievienojiet auzu izstrādājumus. Auzu klijas samazina holesterīnu, jo ir bagātas ar pektīnam līdzīgu serumu.

8)    Ieteicams lietot kukurūzu. Kukurūzas klijas tikpat efektīvi samazina holesterīna līmeni kā auzu klijas un pupas.

9)    Arī burkāni samazina holesterīnu, jo satur pektīnu.

10) Ēdiet ķiplokus. Pētnieki ir pierādījuši, ka svaigs ķiploks var samazināt sliktos taukus asinīs.

11) Vingrojiet! Viens no vienkāršākajiem paņēmieniem kā palielināt aizsargājošo augsta blīvuma lipoproteīnu līmeni ir intensīvi fiziski treniņi, kas var nedaudz samazināt nevēlamo zema blīvuma lipoproteīnu (ABL) līmeni.

12) Nesmēķējiet! Smēķētājiem ir zems labo ABL līmenis.

13) Relaksējieties! Nogurums, stress nelabvēlīgi ietekmē sirds - asinsvadu sistēmu.


Ar rūpīgu šādas diētas ievērošanu var panākt holesterīna samazināšanos par 10-12%.

Ja diētas ievērošana 6-8 nedēļu laikā nesamazina kopējā holesterīna līmeni līdz vēlamajam (<5mmol/l), bet risks, lai attīstītos slimība ,ko veicina ateroskleroze, paliek augsts, tad ārsts var lemt jautājumu par zāļu, kas samazina holesterīnu, nozīmēšanu. Bet galvenais ir nenodarboties ar pašārstēšanos – vadoties pēc reklāmām par brīnumainām un nekaitīgām pārtikas piedevām. No pārtikas piedevām iedarbojas tikai tās, kas satur zināmus pārtikas komponentus, kas iedarbojas uz holesterīnu, piemēram, šķīstošo šķiedrvielu preparāti. Taču to efektivitāte nav lielāka kā labi ievērota diēta, tie tikai palīdzēs diētas norisei.

Preparāti, kas jālieto, lai samazinātu holesterīna līmeni

Ø    Statīni Zacor, atorvastatīns u.c. (skaitās labākie, samazina holesterīna līmeni par 25-45%);

Ø    Smol-sekvestrantīni (holestiramīns, kolestipol);

Ø    Nikotīnskābe un tās atvasinājumi (niacīns, enduracīns), samazinājums par 30-40%

Ø    Var lietot fibrātus (fenofibrāts, gemfibrozils)


No medikamentiem, ko izmanto holesterīna līmeņa samazināšanai, ārsti visbiežāk nozīmē statīnus. Šie preparāti parastās devās samazina holesterīnu par 20-40%. Zinātniskie pētījumi ir pierādījuši, ka statīni ne vien samazina holesterīnu asinīs, bet arī atvieglo slimību, ko izraisījusi ateroskleroze, gaitu, samazina mirstību no sirds asinsvadu slimībām un kopējo mirstību.

Kardiologi visā pasaulē uzskata, ka katram cilvēkam, kurš ir vecāks par 20 gadiem, ir jāzina savs holesterīna līmenis – jāveic asins analīzes. Ja holesterīns ir paaugstināts, tas ir bīstams faktors, kas veicina aterosklerozes un smagu sirds asinsvadu slimību attīstību.
 

MFD Kardiocentrs


 



MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.

Iepriekšējais raksts Nākošais raksts


Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.