Parotīts (cūciņa)

Publicēts: 26 04 2001

Parotīts (cūciņa)

        Akūta infekcijas slimība, kam raksturīgs pieauss (galvenokārt), zemžokļa, zemmēles siekalu dziedzeru iekaisums. Retāk process skar arī citus dziedzerus (sēkliniekus, aizkuņģa dziedzeri), smadzeņu apvalkus. Ierosinātājs ir vīruss, kas atrodas slimnieka siekalās, asinīs, smadzeņu šķidrumā. Ārējā vidē vīruss neizturīgs – ultravioletā starojuma un dezinficējošu šķīdumu iedarbībā drīz vien aiziet bojā. Infekcijas avots ir slimnieks, kas izdala vīrusus pēdējās inkubācijas perioda dienās un pirmajās 4 – 5 slimības dienās. Infekcijas izplatītājs var būt arī slimnieks ar bezsimptomu slimības formu. Inficēšanās parasti notiek pilieninfekcijas ceļā, dažkārt arī ar siekalām aptraipītiem priekšmetiem, ja tie no slimnieka tieši nokļūst pie veselā.

        Infekcija organismā iekļūst caur mutes, žāvas un deguna gļotādu un ar asins plūsmu nonāk siekalu dziedzeros un citos orgānos. Dažreiz vīruss iekļūst arī smadzeņu apvalkos, aizkuņģa dziedzerī un dzimumdziedzeros, izraisot tur iekaisumu. Inkubācijas periods 11-23 dienas, visbiežāk 18-20 dienas. Slimība sākas ar sliktu pašsajūtu, miega traucējumiem, džinkstēšanu ausīs. Vienlaikus ar pieauss siekalu dziedzera pietūkumu temperatūra paaugstinās līdz 38-390. Vispirms pietūkst vienas, pēc 1-3 dienām otras puses pieauss siekalu dziedzeris. Pietūkums lokalizējas auss priekšpusē un izplatās uz leju. Runājot, ēdot, žāvājoties jūtamas sāpes. ja iekaist arī zemžokļa un zemmēles siekalu dziedzeri, pietūkst viss zemžokļa apvidus; kakls kļūst resns, zūd robeža starp kaklu un galvu. Pietūkums 1-3 dienas pieaug, pēc tam pakāpeniski izzūd (līdz 8.-10. slimības dienai). Infekcija var skart arī citus orgānus. Zēniem pubertitātes vecumā un vīriešiem 10-30% gadījumu 6.-7. slimības dienā rodas sēklinieku iekaisums – atkal paaugstinās t0, ir stipras sāpes dzimumdziedzeros. Meitenēm un jaunām sievietēm var rasties olnīcu un krūts dziedzeru iekaisums. Daļai slimnieku 2.-8. slimības dienā sākas aizkuņģa dziedzera iekaisums, kas saistīts ar vemšanu, sliktu dūšu, sāpēm vēderā un caureju. Nereti ir epidēmiskā parotīta vīrusa izraisīts meningīts, kas var rasties vienlaikus ar pieauss siekalu dziedzera iekaisumu, kā arī pirms vai pēc tā. Meningīts sākas pēkšņi ar paaugstinātu t0, vemšanu, galvassāpēm, kakla mugurpuses muskuļu stīvumu. Meningīta gaita parasti ir labvēlīga, un 3-4 nedēļas slimnieks pilnīgi atveseļojas.

Profilakse

Slimnieks izolējams mājas apstākļos līdz 10. slimības dienai. Bērni, kas ar epidēmisko parotītu nav slimojuši, pēc saskares ar slimnieku izolējami 21 dienu. Viņiem ieteicams ievadīt gamma globulīnu, kas pasargā no saslimšanas vai atvieglo slimības gaitu. Profilaktisko vakcināciju (aktīvo imunizāciju) izdara bērniem no 15-18 mēnešu vecuma līdz 7 gadu vecumam.





MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.

Iepriekšējais raksts Nākošais raksts


Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.