Klimaktērija periods

Publicēts: 28 05 2001

 Klimaktērija periods

 Katras sievietes dzīvē pienāk klimaktērija periods. Pasaulē ar katru dienu pieaug to sieviešu skaits, kurām tuvojas vai jau ir iestājusies menopauze (menstruāciju izbeigšanās). Patreiz vidējais sieviešu dzīves ilgums ir 78 gadi. Tas nozīmē, ka 1/3 dzīves sievietei ir menopauzes periods. Ņemot vērā, ka pēdējos gados ievērojami pieaugusi sievietes loma sabiedrībā, ir ļoti svarīgi pārvarēt šo pārejas periodu bez nopietniem sarežģījumiem, kas varētu pasliktināt dzīves kvalitāti un saīsināt to.

Menopauze – tas nozīmē, ka sievietei nav jāuztraucas par mēnešreižu regularitāti un iespējamo grūtniecību. Taču estrogēnu (olnīcu hormonu) deficīts, var radīt izmaiņas organismā. Daudzas sievietes kautrējas runāt par šīm izmaiņām, bet daudzas tā arī nezin, ka novērojamie simptomi varētu būt menopauzes izpausme.

 Menopauzes klīniskās izpausmes

  • Psihoemocionālās izmaiņas

Garastāvokļa maiņa, uzbudinātība, galvassāpes, nogurums, raudulība, dzimumtieksmes mazināšanās un depresija.

  • Karstuma viļņi

Pēkšņa karstuma sajūta pa visu ķermeni, sevišķi galvas, sejas un krūšu rajonā; karstuma viļņus visbiežāk pavada sejas apsārtums un pastiprināta svīšana, iespējams ar drebuļiem. Ja karstuma viļņi parādās naktī, tad tie varētu būt slikta miega cēloņi.

  • Izmaiņas ādā un gļotādā

Āda zaudē elastību, kļūst plāna, raupja, uz sejas un kakla palielinās tik ļoti nevēlamo grumbu skaits.

            Samazinoties estrogēnu daudzumam vagīna kļūst sausāka, tās sieniņa plānāka un ātri ievainojama. Bieži tiek novērots vagīnas un urīnizvadceļu iekaisums. Dažām sievietēm parādās urīna nesaturēšana, kas izpaužas kā bieža vajadzība urinēt, vai arī neliela urīna daudzuma izdalīšanās šķaudot vai klepojot.

            Saistaudu atrofija, savukārt, var sekmēt pat vagīnas sieniņas un dzemdes izkrišanu. Sausuma sajūta vagīnā var radīt arī sāpes dzimumakta laikā.

            Ar laiku sievietei var parādīties citi nopietni veselības traucējumi.

Vēlīnā klimaksa izpausmes

  • Osteoporoze

Osteoporozei raksturīga kaulaudu masas samazināšanās, palielinās lūzumu iespēja. Pēc menstruāciju izbeigšanās sievietes kaulu masa ar katru gadu samazinās par 1%. Daudzus gadus vienīgais šīs slimības simptoms var būt neskaidra rakstura sāpes kaulos un skrimšļos. Vēlāk tiek novērota skrimšļu deformācija, par ko liecina stipri saliekts  sievietes augums.

  • Sirds – asinsvadu saslimšanas

Sievietēm līdz menopauzes iestāšanās sirds asinsvadu saslimšanas risks ir zemāks nekā vīriešiem. Menopauzes radītais estrogēnu deficīts ir sirds asinsvadu saslimšanu veicinošs faktors, tāpēc sirds asinsvadu saslimšana ir galvenais mirstības cēlonis pēcmenopauzes periodā. Estrogēnu deficīts, kas ir saistīts ar menopauzi, palielina sirds asinsvadu slimību risku.

  • Alcgeimera slimība

Šī saslimšana skar smadzenes, kā rezultātā pavājinās atmiņa, mainās domāšana un rīcība. Tā ir visbiežāk novērojamā vājprātības forma. Ir pierādīts, ka estrogēnu deficīts, kas saistīts ar menopauzi, var radīt un attīstīt Alcgeimera slimību.

            Ko darīt? Atbilde ir viena – sākt hormonu aizstājēju terapiju. Jo izmaiņas organismā klimaktērija periodā rada zemais dzimumhormonu (estrogēnu) daudzums organismā, bet trūkstošā estrogēna līmeņa atjaunošana būtiski uzlabo pašsajūtu. Izzūd  karstuma viļņi, svīšana, bezmiegs, garastāvokļa maiņas. Vagīnas gļotāda kļūst mitrāka, elastīgāka, un līdz ar to arī dzimumakts kļūst patīkamāks.

            Hormonterapijas laikā izzūd nogurums, depresija, arteriālā asinsspiediena svārstības, samazinās kalcija zudums kaulos, kā arī lūzumu risks. Pierādīts, ka sievietēm, kuras lieto estrogēnus, miokarda infarkta un smadzeņu insulta gadījumu skaits samazinās.

            Pirms hormonālo preparātu lietošanas ginekologa konsultācija un izmeklēšana ir obligāta.

Nedrīkst lietot estrogēnu aizvietotāju terapiju šādos gadījumos:

1)  krūts dziedzera vēzis vai aizdomas par to;

2)  estrogēnu atkarīgi audzēji;

3)  grūtniecība;

4)  neskaidra vagināla asiņošana;

5)  akūts tromboflebīts vai trombemboliskie traucējumi;

6)  paaugstināta jutība pret kādu no estrogēnu aizvietotāju terapijas komponentu.

            Hormonālā terapija nevar sievieti pasargāt no novecošanas, bet tā nodrošina labu pašsajūtu visā menopauzes periodā.

            Klimaktērijs – tās nav sievišķības un seksualitātes beigas, tas ir tikai noteikts dzīves periods, kurā zūd iespēja dzemdēt bērnu. Klimaktērijs – tā ir robeža, kuru pārkāpjot sievietei sākas cits dzīves posms. Šajā posmā sieviete ir bagāta ar dzīves pieredzi, pārliecināta par sevi, spējīga mīlēt un būt mīlētai.





MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.

Iepriekšējais raksts Nākošais raksts


Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.