Herpes infekcija
Publicēts: 23 06 1998
Herpes infekcija
Kas ir Herpes infekcija
Herpes infekciju izraisa vīruss, kas nosaukts “Herpes simplex virus HSV”. Šis vīruss ir atšķirīgs no vīrusa, kas izraisa iesnas un klepu. Tautā herpes ārējos simptomus - ar šķidrumu pildīts pūslītis - bieži sauc par aukstuma pumpām. 90% iedzīvotāji ir šī vīrusa nēsātāji, bet ne katram parādās Herpes infekcija. Latvijā ir vairāk nekā 1 miljons cilvēku, kam Herpes infekcija atkārtojas. Cilvēks parasti sevi inficē agrā bērnībā - dzemdību laikā vai ciešā kontaktā ar vecāku inficēto ādu. Vīruss nonāk uz ādas, pāriet uz nervu šūnām, kur paliek miera stadijā līdz brīdim, kamēr aktivizējas. “Gulošos” vīrusus var aktivizēt šādi faktori: cilvēka imūnsistēmas traucējumi, ko izraisa tādas saslimšanas, kā saaukstēšanās, gripa, iekaisumi, zobu slimības, stress, šoks, garīga pārslodze, pārsauļošanās, ķermeņa ievainojumi un sievietēm menstruācijas un grūtniecība. Īpašs risks smagi saslimt ir tiem, kas cieš no AIDS, vēža, leikozes. Herpes vīrusi ārpus cilvēka ķermeņa spēj izdzīvot tikai relatīvi īsu laiku, tāpēc pārnēsājot priekšmetus un ievērojot normētus higiēnas principus, inficēties nav iespējams - kaut arī to nevar pilnīgi izslēgt. Herpes vīrusu pārnešana notiek galvenokārt ķermeņa cieša kontakta laikā ar inficētā ādu (saskaršanās, skūpsts).
Kurās ķermeņa daļās parādās herpes?
Visbiežāk sejas apvidū - uz lūpām, deguna spārniem, mutes gļotādā (sauc arī par aftām), acu daļā. Ja pie saskarsmes ar Herpes infekciju mēs izberžam acis, varam pārnest infekciju acīs. Tas var izraisīt čūlas rašanos uz acs radzenes.
Diezgan bieži sāpīgi izsitumi stiepjas kā josta vai pusjosta un skar muguras, krūšu un vēdera kādu daļu. šo variantu mēs pazīstam kā “jostas rozi” (Herpes zoster). Vairumā šī slimība norobežojas vienā ķermeņa pusē. To pavada ļoti lielas sāpes, iekaisuši sarkani plankumi un mezgliņi, kā arī grupveida pūslīši, tirpšana, dedzināšana. Zoster var izraisīt arī “galvas rozi”, pārsvarā tā skar tikai vienu galvas pusi, var skart pat auss iekšieni. Visbiežāk un vissāpīgāk ir sejas trijzaru nervu zonā, var sarežģīties ar, tā saucamo, trijzaru nerva neiralģiju, kas ir ļoti sāpīga.
Vējbakas, kuru ārējie simptomi ir izsitumi ar pūslīšu veidošanos, niezi uz visa ķermeņa, arī ir Herpes infekcijas paveids. Slimo pārsvarā bērni. Tā kā Herpes vīruss izplatās arī seksuālu kontaktu ceļā, tad pazīstamas ir arī dzimumorgānu herpes.
Kā norit Herpes infekcija?
Tie, kas cieš no Herpes zina, ka tai ir četras stadijas:
- Dedzināšanas fāze - pirms parādās izsitumi, āda niez, deg, tirpst. Šai fāzē infekciju varētu pilnīgi apturēt. Laiks no inficēšanās brīža līdz slimības izpausmei ir apmēram 2-9 dienas. Inkubācijas periodā cilvēks jūtas slikti, ir nomākts, noguris, var sāpēt galva, muskuļi, var būt neliela temperatūra.
- Čūlu fāze. Pūslīši veidojas dažādā laika periodā, kas ilgst no stundām līdz dienām, biežāk tie parādās grupēti vai kaudzītēs. Pūslīšos ir duļķains ūdens šķidrums, kas satur jaunus vīrusus un tādēļ augstākā mērā lipīgi. Pie pūslīšu pārplīšanas, seko trešā fāze.
- Sulošanās fāze. Šī ir nepatīkamākā un nejaukākā fāze. Čulgas pārplīst pušu un pārvēršas par vienu sāpīgu, slapju augoni. Šai laikā vīruss tiek pārnests uz citu cilvēku. Čulgas sāk apkalst un sadzīt.
- Kreveļu fāze. Sāk veidoties krevele. Šī fāze ir visievainojamākā, ja kreveli noplēš, slimā vieta plaisā un asiņo. Bojātā ādas rajonā traucēta ādas jušana, ir lielas sāpes, pastāvīgas vai lēkmju veidā, traucēts nakts miegs, var būt ložņāšanas, saspīlējuma, karstuma sajūta vēl ilgi pēc sadzīšanas. Var palikt rētas. Šī fāze ilgst 3-7 nedēļas un beidzas bez sekām.
Dažreiz ilgstoši paliek sāpes bojātajā rajonā, ko sauc par portherpētisku neiralģiju. Smaga slimības gaita īpaši ir iespējama personām, kuras novājina kāda cita slimība, retos gadījumos attīstās meningīts, encefalīts, kura sekas ir bēdīgas.
Līdz šim nav atklāti ārstnieciski līdzekļi, ar kuru palīdzību varētu profilaktiski (ar vakcināciju) novērst pirmreizēju saslimšanu ar herpes vīrusu. Šodien vēl nav iespējams iznīcināt “guļošos” vīrusus dziļo slāņu nervu šūnās. Tomēr tas nav pamats izmisumam, jo jau šodien mūsu rīcībā ir ārstniecības līdzekļi, ar kuriem var novērst atkārtotus izsitumus vai arī saīsināt slimības gaitu un atveseļošanās fāzi. Ņemot vērā augsto drošības pakāpi un izcilos klīniskos rezultātus, tie ir pieejami aptiekās arī bez ārsta receptes, piemēram, Zovirax, aciklovir, Virolex smēres. Tomēr pirmo simptomu laikā būtu jākonsultējas ar ārstu, lai nekļūdīgi uzstādītu diagnozi, novērstu sarežģījumus.
Kas obligāti jāievēro?
Herpes ir lipīgas! Vienmēr mazgājiet rokas, sargājiet acis, nelietojiet spēcīgi samitrinātas kontaktlēcas. Neaiztieciet čulgas un kreveles, jūs varat inficēt ne tikai pirkstus, bet pārnēsāt citus mikroorganismus (piemēram, baktērijas) uz inficēto vietu. Nelietojiet kopīgus traukus, nelietojiet kopīgu dvieli; sākoties infekcijai, izvairieties no skūpstīšanās.
MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.