Mutes dobuma higiēna sākas ģimenē

Publicēts: 27 10 2023

Diemžēl Latvijā bērniem mutes dobuma veselība ir sliktākā stāvoklī nekā vidēji citur Eiropā. Statistikas dati rāda, ka 12 gadu vecumā Latvijā vidēji bērnam ir 3–4 bojāti vai pat izrauti pastāvīgie kaula zobi un kariess ir visbiežākā hroniskā slimība bērnu vidū. Salīdzinot ar Rietumeiropas un Skandināvijas valstīm, Latvijā bērnu un arī pieaugušo mutes dobuma veselības stāvoklis ir ievērojami sliktāks. 
 
Slikts mutes dobuma veselības stāvoklis nozīmē arī zemāku dzīves kvalitāti. Bet kādēļ mūsu bērnu zobu veselība ir tik zemā stāvoklī, ja šķiet, ka par mutes dobuma veselību tiek runāts gan sabiedriskajos medijos, gan skolās? Bērni mācās no saviem vecākiem, un vecāki ir bērnu paraugs – mēs ģimenē iemācāmies mīlestību pret valsti un cieņu pret līdzcilvēkiem, pieklājības normas, vērtības, tradīcijas un arī attieksmi pret savu veselību. Ja vecāki nepievērš pietiekami lielu uzmanību savu zobu veselībai, visticamāk, arī bērni neuzskatīs par vajadzīgu izrādīt pienācīgas rūpes savai zobu veselībai, tādēļ aicinām vecākus rādīt piemēru saviem bērniem – ieviest zobu tīrīšanas rituālu un kopīgi ar bērniem izdiegot un tīrīt zobus divreiz dienā, atturēties no saldumiem un to vietā izvēlēties veselīgus našķus, kā arī doties pie zobārsta uz profilaktiskajām apskatēm, nevis tikai tad, kad zobs ir iekaisis un sāp. 
 

Nezināšana un neveselīgi ēšanas paradumi 

Visbiežāk vecāki nevērīgi izturas pret bērnu un savu mutes dobuma veselību nezināšanas dēļ – daļa vecāku paši nezina, kā ir pareizi jātīra zobi, un dara to neregulāri, kā arī nepārtīra bērniem zobus pēc tam, kad bērni ir pabeiguši paši sev tīrīt zobus. Bērniem ir jāsāk tīrīt zobi jau no pirmā piena zoba un jāpārtīra zobi līdz pat 8–10 gadu vecumam. Bērniem līdz 10 gadu vecumam var būt nepietiekami attīstīta sīkā pirkstu muskulatūra, tādēļ viņi nemaz nespēj pietiekami akurāti un tehniski pareizi iztīrīt zobus, atstājot aplikumu grūti aizsniedzamajās vietās. Bieži vecāki zobārsta kabinetā izsaka pārsteigumu par to, ka bērnam ir tik daudz bojātu zobu, jo viņš zobus tīra regulāri – divas reizes dienā. Pēc rūpīgas iztaujāšanas tiek konstatēts, ka vecāki nepalīdz bērnam zobu tīrīšanas procesā un bērns to dara patstāvīgi. Lai novērstu gadījumus, kad vecāki rūpīgi seko bērna mutes dobuma veselības stāvoklim, bet nezināšanas dēļ dara to nepareizi – iesakām ikvienam vecākam izmantot iespēju reizi gadā pieteikt bērnu pie valsts apmaksāta zobu higiēnista. Zobu higiēnists pārrunās ar jums jūsu zobu kopšanas paradumus un izstāstīs, kāda ir pareiza mutes dobuma profilakse, kā arī ieteiks jūsu bērnam piemērotākos zobu kopšanas līdzekļus.


No zobārsta nav jābaidās

No zobārsta nav jābaidās

 

Bailes no zobārsta Latvijā ir izplatītas arī pieaugušo vidū, un visbiežāk tās ir padomju zobārstniecības sekas, kad zobi tika ārstēti bez anestēzijas un zobārsta apmeklējums nozīmēja mokošu un sāpīgu procedūru. Bērni ir mūsu spogulis, un, ja viņi redz, ka vecāki izjūt negatīvas emocijas pret zobārsta apmeklējumu, arī bērni sāks neapzināti baidīties no zobārsta. Bailes no zobārsta iet roku rokā ar sliktu mutes dobuma veselību, tādēļ aicinām vecākus rūpīgi pārdomāt, kā viņi bērnus iepazīstina ar zobārstu un zobārsta kabinetu. Pirmā vizīte būtu jāieplāno pie zobu higiēnista, lai bērns saprot, ka zobārsta kabineta apmeklējums nenozīmē nepatīkamu procedūru vai zobu labošanu. Ja tomēr ir nolemts bērnu uzreiz pierakstīt pie zobārsta, pirmajai vizītei būtu jābūt iepazīšanās vizītei, kuras laikā ārsts iepazīstina bērnu ar kabinetu, aprīkojumu un pārbauda viņa mutes dobuma stāvokli, un, ja ir jāveic zobu labošana, tas tiek darīts nākamajā vizītē. Pirms vizītes ar bērnu ir jāpārrunā un jāizstāsta, ka zobu labošana ne vienmēr būs patīkama, bet savlaicīgi salabots zobs nesāks sāpēt un tas nebūs jāizrauj, kā arī kopīgi varat noskatīties kādu no internetā pieejamajiem video bērniem par zobārsta apmeklējumu.

 

Bērnam zobārsts būtu jāapmeklē reizi pusgadā uz profilaktisko apskati – jo biežāk bērnam veiks profilaktiskās pārbaudes, kurās netiek laboti zobi, jo mazāk bērns baidīsies no zobārsta. 

 

Mēs saprotam, ka bērna vizīte pie zobārsta vecākiem nozīmē laikietilpīgu plānošanu – valsts apmaksātās rindas pie speciālistiem ir garas, tādēļ pieraksts ir jāveic savlaicīgi, ir jāsaskaņo brīvdiena darbā, lai bērnu varētu aizvest pie zobārsta, kā arī bieži vien pašiem vecākiem šīs vizītes ir emocionāli grūtas, jo viņi pārdzīvo par to, ka bērnam atkal ir jālabo zobs vai bērns izjūt sāpes bojāta zoba dēļ. Iepriekš minēto iemeslu dēļ vēlamies atgādināt, ka rūpīga mutes dobuma higiēna ir daudz lētāka nekā zobu labošana! Ja jūs iemācīsiet saviem bērniem pareizu zobu kopšanu, jūs ne tikai ietaupīsiet savus nervus un naudu, bet arī uzlabosiet jūsu bērnu dzīves kvalitāti nākotnē!

 

Mēs esam par veseliem bērniem un smaidīgiem vecākiem!


MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.

Iepriekšējais raksts Nākošais raksts


Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.