Jutīgi zobi un asiņojošas smaganas – nopietns iemesls apmeklēt zobārstu!

Publicēts: 27 10 2023

Ja runājam par zobu veselību, bieži vien mēs grēkojam un ceram, ka simptomi pāries paši no sevis. Taisnību sakot, tādi simptomi kā zobu jutīgums vai smaganu asiņošana tiešām var būt periodiski – brīdī, kad izjūtam diskomfortu un zobu jutīgumu, mēs apsolām sev doties pie zobārsta un noskaidrot zobu jutīguma vai smaganu asiņošanas cēloni, bet pāris dienu vēlāk, kad simptomi mazinās vai pilnībā pāriet, mēs aizmirstam par sev doto solījumu un atgriežamies savās ierastajās ikdienas gaitās. Dažreiz zobu jutīgumu var ietekmēt pastiprināta skābu produktu lietošana vai krasas temperatūras svārstības, nepareiza zobu tīrīšanas tehnika, nepiemērota zobu kopšanas kosmētika, pārāk cieta zobu birste. Ja ceram, ka ar uztura paradumu maiņu vai zobu higiēnas uzlabošanu sāpes un zobu jutīgums pāries, diemžēl jānorāda, ka ne vienmēr simptomi patiešām izzudīs paši no sevis, un, ignorējot tos, jūs riskējat iedzīvoties ļoti nopietnās veselības problēmās, kas var novest pat pie zoba zaudēšanas. 
 

Zobu jutīguma iemesli

Visbiežākās iemesls zobu jutīgumam ir plāna zobu emalja. Ja zobu emaljā ir bojājumi vai tā ir pārāk plāna, tiek atsegti zoba nervu kanāliņi, kas, saskaroties ar kairinātajiem, izraisa diskomfortu un īslaicīgas sāpes. Zobu emaljas bojājumiem var būt ļoti daudz dažādu iemeslu, tādēļ ir jāpiesakās pie zobārsta, lai noskaidrotu zobu jutīguma cēloņus un tos novērstu. Sadzīvošana ar periodiskām sāpēm vai atteikšanās no konkrētiem produktiem, kas izraisa zobu jutīgumu, nav risinājums, jo tas neatrisina problēmas cēloņus. Biežākie iemesli zobu emaljas bojājumiem ir zobu griešana, nepareizs sakodiens, neatbilstoša zobu higiēna, pārmērīga skābu produktu lietošana uzturā, atvilnis un citas gastrointestināla trakta slimības, un zobu sakņu atsegšanās. Tikai savlaicīga problēmas diagnosticēšana var novērst simptomus, izvairoties no nopietnākām saslimšanām vai pat zobu zaudēšanas. Izvairīties no zobu jutīguma palīdzēs arī zobu higiēnista apmeklēšana reizi pusgadā – higiēnists veiks profesionālu mutes dobuma higiēnu, atbrīvojot zobus no aplikuma un zobakmens, kas var izraisīt kariesu vai smaganu iekaisumu.


No smaganu asiņošanas līdz pat zoba zaudēšanai

Vecumā no 35 gadiem ar smaganu saslimšanām saskaras 8 no 10 cilvēkiem, bet ar smaganu asiņošanu dzīves laikā sastopas teju ikviens pasaules iedzīvotājs, tādēļ maldīgi ir izveidojies uzskats, ka smaganu asiņošana nav nekas nopietns. Smaganas ir tikai daļa no balstaudu struktūras – periodonts ir visa audu sistēma, kas balsta un aptver katru zobu. Ja tiek bojāts periodonts, zobam vairs netiek nodrošināts pietiekams atbalsts un tas sāk kustēties, un pacients var zaudēt zobu. Tā kā smaganu slimībām, atšķirībā no citam mutes dobuma slimībām, nav raksturīgas izteiktas sāpes, bet tikai regulāra smaganu asiņošana un jutīgums, ar kurām daļa pacientu izvēlas sadzīvot, tieši periodontīts Eiropā ir visizplatītākā mutes dobuma slimība, kā arī visbiežākais zobu zaudēšanas iemesls. Veselas smaganas cieši piekļaujas zoba kakliņam, bet, ja smaganas ir iekaisušas, tām sāk veidoties “kabatas”, kurās uzkrājas aplikums, kas ir labvēlīga vide baktērijām. Laika gaitā šīs baktērijas izstrādā toksīnus, kas veicina iekaisumu, un sākas zobu balstošā kaula noārdīšanās. 


Maldīgs ir uzskats, ka zobu zaudēšanai ir pakļauti tikai tie pacienti, kuri nerūpējas par savu zobu veselību, nevar atļauties apmeklēt zobārstu vai nāk no sociāli nelabvēlīgas vides. Šobrīd ir izveidojusies jauna pacientu grupa – vienmēr aizņemtie cilvēki, kas visu savu uzmanību velta darbiem un ģimenei, bet piemirst parūpēties par sevi. Lai arī šie pacienti tīra zobus divreiz dienā, viņi to dara pārāk īsu laiku, kā arī ikdienas steigā viņiem nav laika apmeklēt higiēnistu, jo vienmēr ir kādas citas, šķietami svarīgākas, darīšanas. Tā kā smaganu slimības bieži vien neizpaužas ar spēcīgām sāpēm vai diskomfortu, šie cilvēki nolemj sadzīvot ar smaganu jutīgumu un asiņošanu, ignorējot pirmos smaganu iekaisuma priekšvēstnešus. Mēs saprotam, ka šī brīža dzīvesveids ir ļoti straujš, tomēr aicinām ikvienu atrast 3 minūtes no rīta un 3 minūtes vakarā, lai pienācīgi iztīrītu zobus. Tieši nepietiekami rūpīgi notīrīts aplikums no zobiem un smaganām ir galvenais iemesls, kādēļ pacientiem rodas smaganu iekaisums. Kā arī vēlamies uzsvērt, cik svarīgi ir savā kalendārā ieplānot zobārsta un higiēnista vizīti divreiz gadā – piemērots risinājums vienmēr aizņemtajiem pacientiem būs pieteikt zobu higiēnista un zobārsta vizīti vienā dienā. 


Mēs, Zobārstniecības centra Brīvības ielā 103 zobārsti, vēlamies lieku reizi atgādināt, ka aicinājums regulāri apmeklēt zobārstu un higiēnistu nav tikai zobārstu atruna, lai iekasētu naudu no pacientiem par vizīti. Ikviens zobārsts ir priecīgs, ja var pacientam paziņot, ka viņa zobi ir labā stāvoklī un nebūs jāveic nekādas procedūras, bet šādi iepriecināt mēs varam tikai tos pacientus, kuri paveic savu “mājas darbu”, ievērojot rūpīgu mutes dobuma higiēnu un apmeklējot zobārstu un higiēnistu regulāri, nevis tikai tad, kad izjūt sāpes vai diskomfortu. 


MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.

Iepriekšējais raksts Nākošais raksts


Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.