Kādēļ ir svarīgi iemācīt bērniem pareizu mutes kopšanas higiēnu?

Publicēts: 27 10 2023

Viena no svarīgākajām lietām, kas jums ir jāiemāca saviem bērniem, ir pareiza mutes dobuma kopšanas higiēna. Tas palīdzēs jūsu bērniem saglabāt skaistu un veselīgu smaidu un novērst pāragru zobu zaudēšanu. Zobi pilda ne tikai estētisko, bet arī košļāšanas funkciju, palīdzot nodrošināt vienu no pamatvajadzībām – pārtikas uzņemšanu. Diemžēl mutes veselības stāvoklis bērniem un jauniešiem ar katru gadu aizvien pasliktinās, tādēļ ir būtiski atkal un atkal atgādināt, ka zobu veselība ir viens no faktoriem, lai nodrošinātu jūsu bērnam pilnvērtīgu dzīves kvalitāti. Veseli zobi nodrošinās jūsu bērnam pozitīvu pašapziņu, ļaus ik dienu uzturā lietot daudzveidīgu uzturu, palīdzēs pareizi attīstīt runu, veicinās pareizu sakodiena veidošanos, kā arī nākotnē ietaupīs finanšu līdzekļus, kas tiktu tērēti zobu labošanai vai zaudēto zobu aizvietošanai. 
 
 

Kā iemācīt bērnam rūpēties par saviem zobiem ik dienu?

Diemžēl zobārstiem nav tādas maģiskās burvju nūjiņas, kas spētu pasargāt mūsu pacientus no zoba zaudēšanas, tādēļ vēlamies atgādināt – jūsu zobu veselība ir jūsu pašu rokās! Tikai pareiza un regulāra mutes dobuma higiēnas ievērošana un regulāras profilaktiskās vizītes pie zobārsta var pasargāt jūs no priekšlaicīgas zobu zaudēšanas. Ne mazāk svarīgs faktors ir uzturs – izvairieties no regulāras saldumu lietošanas. Regulāra cukuru saturošu produktu lietošana uzturā veicina kariesa veidošanos. Neatņemama zobu kopšanas sastāvdaļa ir regulāra zobu higiēna – mīkstā aplikuma noņemšana no zobiem ļauj izvairīties no zobakmens veidošanās. Vēlamies uzsvērt, ka regulāra mutes dobuma higiēnas veikšana ir ne mazāk svarīga kā profilaktiskās vizītes pie zobārsta reizi pusgadā.


Zobi ir jāsāk mazgāt līdz ar pirmā piena zoba parādīšanos. Uzskats, ka piena zobi tāpat izkritīs un tos nav vērts tīrīt, ir ļoti nepareizs un var atstāt tālejošas sekas jūsu bērna veselībā. Ja piena zobi netiek rūpīgi kopti un ātri izkrīt vai tiek izrauti, jūs riskējat, ka jūsu bērnam veidosies nepareizs sakodiens un būs jāveic sakodiena koriģēšana, kā arī mutes dobuma veselības stāvoklis var ietekmēt runas attīstību un dikciju. Iesākumā zobus var tīrīt ar speciālu uzpirksteni, ko var iegadāties aptiekās.

Brīdī, kad bērns pats spēj noturēt zobu suku un apzinās zobu tīrīšanas procesu, jūs varat sākt tīrīt zobus ar vecumam atbilstošu zobu birstīti. Ir svarīgi, lai birstītes galviņa būtu ar mīkstiem sariņiem un netraumētu smaganas. Lai bērnam nebūtu vēlme pavirši iztīrīt zobiņus, noderēs smilšu pulkstenis, kas palīdzēs bērnam saprast, cik ilgi ir nepieciešams veikt zobu tīrīšanu. Bet vecākiem ir jāņem vērā, ka līdz 7 gadu vecumam viņiem ir jāpārtīra bērna zobi, jo bērns vēl nav spējīgs pietiekami rūpīgi to izdarīt pats. Bērniem ir ieteicams izvēlēties zobu pastu, kas satur fluorīdus, kā arī pēc zobu mazgāšanas muti nav ieteicams skalot ar ūdeni, jo tādējādi tiks aizskaloti arī zobu pastā esošie fluorīdi. Nav jābaidās, ka daļu zobu pastas bērns norij, jo bērniem paredzētās zobu pastas nav kaitīgas veselībai, pat ja neliels daudzums tiek apēsts. Kad bērns sāk ēst cieto pārtiku, mutes dobuma higiēnai rutīnai pievienojas arī zobu diegošana.Lai zobu tīrīšana būtu jautra un interesanta! 

Bērni ir bērni, un viņiem patīk, ka lietas un darbības sagādā prieku – kādēļ gan zobu tīrīšanai būtu jābūt izņēmumam? Ļaujiet viņam pašam izvēlēties sev zobu birsti un zobu pastu. Ieviesiet zobu tīrīšanas kalendāru – bērns katru vakaru pēc zobu iztīrīšanas to atzīmē kalendārā, un mēneša beigās jūs vienojaties, kādu balviņa vai atzinība tiks saņemta par rūpīgu zobiņu tīrīšanu. Kopīgi pārrunājiet iemeslus, kādēļ ir svarīgi tīrīt zobus, kā arī noskatieties kādu multfilmu par “ļaunajiem zobgraužiem” vai sēriju, kur bērnu iemīļotais tēls Tuta dodas apmeklēt zobārstu. Un, protams, dodieties uz profilaktiskajām vizītēm pie zobārsta un apmeklējiet zobu higiēnistu, lai jūsu bērnam veidotos pozitīva pieredze zobārsta krēslā un viņš nebaidītos no zobārsta un higiēnista vizītēm. 

 

Mums ir ļoti svarīga mūsu mazo pacientu labsajūta, tādēļ Zobārstniecības centra Brīvības ielā 103 zobārsti ar vislielāko uzmanību rūpējas par bērniem vizītes laikā. Mēs varam lepoties, ka mūsu pacienti pie mums nāk vairākās paaudzēs – vecvecāki, bērni un mazbērni –, un tieši mūsu klientu uzticība mūsu klīnikai ir vislabākā reklāma. Ja arī jums ir jautājumi par jūsu bērna mutes dobuma higiēnu un veselības stāvokli, gaidīsim jūs ciemos zobārstniecības klīnikā Svenata! 


MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.

Nākošais raksts


Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.