Mutes dobuma veselība grūtniecības laikā

Publicēts: 27 10 2023

Grūtniecība ikvienai sievietei ir pārmaiņu laiks ne tikai emocionālā ziņā, bet arī fiziskā, jo grūtniecības laikā sievietes organismā notiek lielas pārmaiņas. Hormonālās svārstības, rīta nelabumi, ēšanas paradumu maiņa ļoti būtiski ietekmē mutes dobuma veselības stāvokli. Grūtnieces organismā pieaug hormonu – estrogēna un progesterona – koncentrācija, kas līdz pat dzemdībām saglabājas augstā līmenī, estrogēna un progesterona līmenis palielinās arī siekalās un asinīs, kas nonāk līdz mutes dobumam, palielinot gingivīta risku. Patiesībā statistikas dati liecina, ka gaidību laikā ar gingivītu saskārušās līdz pat 75% sieviešu. Hormonālo izmaiņu rezultātā smaganas tiek apasiņotas daudz spēcīgāk, tieši šī iemesla dēļ grūtniecības laikā smaganas kļūst pastiprināti jutīgas, pietūkst, niez, sāp un asiņo. Sievietes smaganu problēmas visbiežāk novēro, mazgājot zobus, tādēļ nereti gadās situācija, kad sieviete nolemj retāk tīrīt zobus, lai netraumētu smaganas un izvairītos no smaganu asiņošanas. Zobu retāka tīrīšana nav piemērotākais veids smaganu problēmu risināšanai grūtniecības laikā, tā vietā ir jāpiesakās uz vizīti pie higiēnista, kas palīdzēs tikt galā ar grūtnieču gingivīta izraisītajām problēmām.
 

Pie zobārsta jādodas, jau plānojot grūtniecību!

Daudzi maldīgi domā, ka pie zobārsta ir nepieciešams doties tikai pēc grūtniecības iestāšanās, lai savlaicīgi salabotu visus bojātos zobus un novērstu jebkuru iekaisuma risku, jo ikviens iekaisums organismā, kas izveidojas grūtniecības laikā, ir papildu slodze organismam. Patiesībā zobārsti un higiēnisti iesaka parūpēties par sava mutes dobuma veselību jau tad, kad grūtniecība tiek plānota, kā arī grūtniecības laikā iesaka apmeklēt ne tikai zobārstu, bet higiēnistu (vismaz 2 reizes grūtniecības laikā), lai saglabātu savu zobu veselību labā stāvoklī visu grūtniecības laiku. 


Apmeklēt zobārstu grūtniecības plānošanas procesā ir profilaktisks ieteikums no zobārstu puses, tomēr vēlamies nomierināt visas grūtnieces – zobu labošana ir iespējama arī grūtniecības laikā, un kariess vai pats zobu labošanas process nekādi neietekmē grūtniecības attīstību. Tomēr ir jāņem vērā, ka grūtniecības laikā sievietei organismā samazinās kalcija resursi, tādēļ neliels caurums zobā var ātri progresēt, tieši šī iemesla dēļ ir ļoti būtiski apmeklēt zobārstu ne tikai laikā, kad tiek plānots bērniņš, bet arī grūtniecības pirmajos mēnešos, lai novērstu iespējamo zoba nerva iekaisumu. 


Kā jau iepriekš minējām, arī higiēnista apmeklējums grūtniecības laikā ir ļoti būtisks, jo mutes dobuma un smaganu veselībai ir jāpievērš pastiprināta uzmanība. Pirmajos grūtniecības mēnešos lielai daļai sieviešu ir izteikta toksikoze un kuņģa skābe, kas vemšanas brīdī nokļūst mutes dobumā un var pastiprināt kariesa veidošanos. Kā arī pirmajos grūtniecības mēnešos sievietes piedzīvo izteiktu nogurumu un miegainību, tādēļ gadās situācijas, kad sievietei vienkārši nav enerģijas veltīt pietiekamu uzmanību mutes dobuma higiēnai. 


Vēl aizvien mūsu sabiedrībā izskan mīti, kas saistīti ar zobārsta apmeklējumu grūtniecības laikā. Vēlamies atgādināt, ka grūtnieces drīkst labot zobus, drīkst lietot anestēziju zobu labošanas laikā un pretsāpju medikamentus, kā arī nepieciešamības gadījumā drīkst veikt zoba ekstrakciju.


Kas jāņem vērā grūtniecības laikā?

Topošajām māmiņām gaidību laikā ir jāmēģina nenašķoties starp ēdienreizēm, bet, ja tomēr sanāk apēst ko saldu, pēc ēšanas mute noteikti ir jāizskalo ar ūdeni. Grūtniecei ir jāuzņem sabalansēts un vitamīniem bagāts uzturs, kā arī, konsultējoties ar ārstējošo ārstu, jālemj par papildu vitamīnu uzņemšanu – D vitamīns, kalcijs, fosfors, magnijs, dzelzs, fluors. Šo vitamīnu trūkums grūtniecības laikā ne tikai ietekmē sievietes veselību, bet var ietekmēt arī mazuļa attīstību un veselību. Ja sieviete cieš no toksikozes, pēc vemšanas muti vēlams izskalot ar dzeramās sodas šķīdumu, kas palīdzēs neitralizēt mutes dobumā nokļuvušo skābi. Jāņem vērā, ka 30 minūtes pēc vemšanas nav ieteicams mazgāt zobus – tīrot zobus uzreiz pēc skābes nonākšanas mutē, var izraisīt mikroskopiskus defektus zobu emaljā. Grūtniecēm ir ieteicams izmantot zobu birsti ar mīkstiem sariņiem, kā arī jāizvēlas zobu pasta, kas ir paredzēta jutīgu zobu kopšanai. 

 

Lai arī zobu jutīgums un smaganu asiņošana varētu šķist maznozīmīgas veselības problēmas, vēlamies atgādināt, ka mutes dobuma problēmas var veicināt citu slimību attīstību, tādēļ nebaidieties apmeklēt zobārstu un izstāstīt pat par šķietami niecīgām izmaiņām mutes dobuma veselībā.

 

Regulārs zobārsta un higiēnista apmeklējums un rūpīga mutes dobuma higiēna ir viens no priekšnoteikumiem, lai nodrošinātu topošās mammas un bērniņa veselību un labsajūtu!


MFD Veselības grupas Medicīniskā firma SIA „Dziedniecība” sāka savu vēsturi vairāk kā pirms 50 gadiem kā ambulatora veselības aprūpes iestāde. Uz šo brīdi MFD ir viena no lielākajām daudzprofila veselības aprūpes iestādēm, kas sniedz plaša spektra veselības aprūpes pakalpojumus vairāk kā 400 000 pacientu dažādās vietās visā Rīgā un Latvijā. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un izcilo ārstu pieredzi, MFD pamatmērķis ir rūpēties par iedzīvotāju veselību, nodrošinot savlaicīgu slimību profilaksi, kā arī sniedzot efektīvus diagnostikas un ārstēšanas pakalpojumus.

Iepriekšējais raksts Nākošais raksts


Saskaņā ar Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 16.panta otro daļu, SIA “Dziedniecība” nodarbinātām Ukrainas ārstniecības personām tiek nodrošināta ārstniecības personas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamā saziņa, proti – pēc pacienta pieprasījuma, kā arī vienojoties ar pacientu, pakalpojuma saņemšanas laikā tiek nodrošināta ārstniecības persona, kura var nodrošināt saziņu valsts valodā.